הגדל גופן הקטן גופן
Pyc
 
Fra
 
Deu
 
Eng
העיר חולוןעסקיםמבקריםתושביםהעירייה

ערים תאומות

חולון מקיימת מערך קשרים בינלאומיים הכולל קשרים עם  ערים תאומות וארגונים שונים ברחבי העולם.
תכליתם של קשרים אלה היא יצירת פתיחות והבנה בין תרבויות ועמים, הרחבת המגע בין מדינת ישראל והעיר חולון לבין מדינות וערים בעולם וטיפוח מסגרת של 'ידידי חולון' בעולם הרחב.

רקע על ברית ערים תאומות יש ללחוץ כאן

לחולון קשרי תאומות עם הערים:
 

סירן, צרפת – Suresnes

סירן, צרפת – Suresnes
עם העיר סירן נחתמה ברית הערים התאומות הראשונה בשנת 1961. בסירן מתגוררים כ-42,000 נפש, היא ממוקמת ממערב לפאריס, בירת צרפת, וצמודה ליער בולון (הנמצא ממזרח לסירן). בתחילת שנות השישים החלו בבניית שכונת "נאות רחל" במערב חולון, היה זה אך טבעי כי הכיכר המרכזית בשכונה (בין רחוב אילת לרחוב קדושי קהיר, בחזית "אולמי ארגמן") תקרא "כיכר סירן".
להרחבה בנושא סירן יש ללחוץ כאן
 אתר העיר סירן
   

מיטה-ברלין, גרמניה - Berlin Mitte

 מיטה-ברלין, גרמניה - Berlin Mitte
תחילת הקשר בין הערים חולון וברלין הייתה עם הרובע התעשייתי "וודינג" שמוקם בצפון מזרח, ברלין המערבית (בעבר). ברית הערים התאומה נחתמה בשנת 1970. עם הפלת "חומת ברלין" (9 בנובמבר 1989) החליטה ממשלת גרמניה להעתיק את מקום מושבה מהעיר בון לברלין. במסגרת שינויים אלה בוצעה גם ראורגניזציה של המחוזות המינהליים בברלין עצמה. מספרם צומצם וחלק מהם נטמע במחוזות אחרים, בחלוקה החדשה נטמע רובע וודינג ברובע מיטה. בראשית שנות התשעים, הוצע לראש עיריית חולון, מוטי ששון, לשמור על קשר הערים התאומות עם הרובע הגדול במזרח ברלין לשעבר, מיטה. לפרנסי העיר היה חשוב מאד, מטעמים מובנים וברורים, לשמור על קשר הדוק עם בירת גרמניה ואכן הניסיון מלמד כי גם עם פרנסי ותושבי רובע מיטה, היחסים חמים וטובים.
להרחבה בנושא מיטה ברלין יש ללחוץ כאן
אתר העיר מיטה-ברלין
   
 

האן מונדן, גרמניה – Hann-Munden

האן מונדן, גרמניה – Hann-Munden
28,000 נ', עיירה קטנה בסקסוניה תחתית, נמצאת במפגש שלושת הנהרות: הפולדה והוורה, הנשפכים לנהר הווזר. ברית הערים התאומות בין חולון להאן מונדן נחמתה ב-19 במרץ 1988, במעמד ראש עיריית האן מונדן אלברט פייג' (Albert Fiege) וראש עיריית חולון עו"ד חיים שרון. ה"שושבינים" היו פרנסי העיר סירן אשר חתמו על ברית ערים תאומות עם האן מונדן מספר שנים קודם לכן, והמליצו בחום בפני ראש עיריית חולון על יצירת הקשר עם העיר הגרמנית. ואכן, במשך שני העשורים האחרונים מתקיימים יחסים חמים וידידותיים בין שתי קהילות. בהאן מונדן קבוצה גדולה של תושבים המעורבת בקשר ובפעילות, והייתה לתומכת נלהבת של מדינת ישראל והעיר חולון. בכל שנה מגיעה מהאן מונדן ויוצאת להאן מונדן, משלחת של בני נוער, תלמידי תיכון, לשהות של כשבועיים ימים.
להרחבה בנושא האן מונדן יש ללחוץ כאן
אתר העיר האן מונדן
   

דייטון, אוהיו, ארה"ב – Dayton, ohio

דייטון, אוהיו, ארה"ב – Dayton, ohio
הברית נחתמה בשנת 1988 במעמד מיכאל ר. טרנר ראש עיריית דייטון ומוטי ששון ראש עיריית חולון. העיר דייטון נמצאת בקצה הדרום מערבי של מדינת אוהיו בעמק נהר המיאמי. אוכלוסייתה מונה כ-160,000 נפש. באזורה המטרופוליני מתגוררים כ-844,000 נ'. שטח העיר 145 קמ"ר והיא נמצאת בגובה של 224 מ' מעל לפני הים. כלכלתה מתבססת בעיקר על תעשיית הרכב, תעשיית החלל, מפעלי "הי טק" וטכנולוגיה. גם החקלאות באזור מפותחת מאד: גידולי תירס, חיטה, סויה, עגבניות ועוד. דייטון הייתה עיר הולדתם של חלוצי תעשיית המטוסים בעולם, האחים אורוויל ווילבור רייט. 
העיר נוסדה בשנת 1796 ונקראה על שמו של קפטן יהונתן דייטון ששרת ב"צבא המהפכה האמריקאי" וחתם על החוקה האמריקאית. בשנת 1830 חוברה העיר לאגם אירי באמצעות תעלת מים. הקהילה היהודית בדייטון מונה כ-6,000 נפש ויש להם שישה בתי כנסת.
אתר העיר דייטון
   
אנשאן, סין – Anshan
היחסים בין הערים חולון ואנשן החלו בשנת 1994 ביוזמת משרד החוץ הישראלי ששלח לסין משלחת של ראשי ערים מישראל מתוך כוונה ליצור קשרים עם חלק זה של העולם שהיה סגור בפני ישראלים שנים רבות. בחלקה של חולון נפלה העיר התעשייתית הגדולה אנשאן (ANSHAN), מרכז תעשיית הפלדה והברזל של סין. אנשאן נמצאת במרכז חצי האי לידונג ובאזורה נמצאים כרבע ממרבצי הברזל והמגנזיום של סין. כלכלתה נשענת גם על מפעלי טקסטיל, כמיקלים ואלקטרוניקה. לא נפקד גם מקומה של החקלאות המסורתית. בעיר מתגוררים כ-1.21 מיליון תושבים, ובאזורה המטרופוליני כ-2.5 מיליון תושבים. בעיר נמצא הר קוויאנשן עליו בנויים חמישה מקדשים של שושלות ששלטו בסין, כמו גם פסל בודהה ראשון מאבן ירקן. ברית הערים התאומות נחתמה ב-26 באפריל 2002 במעמד ראש עיריית אנשאן וראש עיריית חולון מוטי ששון.
להרחבה בנושא אנשן יש ללחוץ כאן
אתר העיר אנשן
   

אנדונג, דרום קוריאה - Andong

אנדונג, דרום קוריאה - Andong
עיר התיירות החשובה של דרום קוריאה. בכל שנה מקיימת העיר בחודש אוקטובר פסטיבל מסכות מסורתי, הנמשך חודש ימים. העיר אנדונג שלחה לחולון את האמנים שעיצבו את פסלי הטוטם הגדולים מעץ ב"גן דרום קוריאה" הנמצא ברחוב ברקת פינת רחוב רמז. ב-8 בפברואר 2004 נחתמה "ברית ערים ידידותיות" בין קים הואי דונג (Kim Hwi Dong) ראש עיריית אנדונג לבין מוטי ששון, ראש עיריית חולון. העיר אנדונג נוסדה כמרכז מסחרי, עם מספר שווקים. אתרי העיר: הסכר של אנדונג, 83 מ' גובה (1976) מספק אנרגיה הידרו אלקטרית לאזור כולו, בעת הקמת הסכר הוצפו כפרים היסטוריים רבים ונעלמו. בכדי לשמר מקצת מתרבותם החליטו השלטונות לאחר פינוי האוכלוסייה, לרכז את שרידיהם ולהקים "כפר מוזיאון" לתרבות שהייתה ואיננה עוד בעמק נהר הנקדונג. מוזיאון הפולקלור המקומי משמר בעזרת 3,700 פריטים שונים, את צורת החיים המסורתית בכפרים. השוק העירוני באנדונג מפורסם בשל שפע מוצרי הלבוש שבו ושוק המסכות. עוד נמצא בעיר את פסל בודהה – 12 מ' של אבן גרניט.
להרחבה בנושא אנדונג יש ללחוץ כאן

 

במסגרת קשרי הערים התאומות מתקיימים:

חילופי משלחות נוער: נוער מחו"ל מגיע לחולון ומתארח אצל משפחות חולוניות ונוער חולוני יוצא לחו"ל ומתארח שם.
חילופי משלחות אנשי מקצוע לצורך לימוד והתפתחות מקצועית, יישום שיטות ולקחים לטובת שני הצדדים.
השתתפות בסמינרים בינלאומיים בנושאים מוניציפאליים ואורבאניים. חילופי ידע ופיתוח קשרים העשויים לסייע לחולון ולמדינת ישראל.
בנוסף לקשרים המתקיימים במסגרת קשרי הערים התאומות, מתקיימים מפגשים וחילופין בין בתי ספר בחולון לבין בתי ספר באירופה ובארה"ב.
רשת קהילה ופנאי מקיימת קשרים עם קהילות יהודיות ברחבי ארצות הברית.


למידע ויצירת קשר בנושא זה ניתן לפנות אל:

רמי אהרוני, טלפון: 03-5027245 או במייל  ramia@holon.muni.il (משלחות נוער)
יוסי זיידה, טלפון: 03-5027300, או במייל yosiz@Holon.muni.il (משלחות מבוגרים)