הגדל גופן הקטן גופן
Pyc
 
Fra
 
Deu
 
Eng
העיר חולוןעסקיםמבקריםתושביםהעירייה

להתנדב עם כל הלב

תאריך: 11/06/2018
הוענק מגן ראש העיר למתנדבים מצטיינים לשנת תשע"ח.

בטקס מרגש שהתקיים במרכז שטיינברג בעיר, הוענק מגן ראש העיר למתנדבים מצטיינים לשנת תשע"ח.

חברי ועדת השיפוט, בראשם עמד כבוד השופט משה סובל, בחרו בתריסר זוכים - מתנדבות, מתנדבים וארגון אחד, על עשייתם המתמשכת למען תושבי חולון, שלא על מנת לקבל תמורה.

ואלה הזוכים:

יקיר המתנדבים: שאול הרשטט
מתנדבות השנה: לאה און, אורנה ברכמן, גיטה גופר, אילנה שקד
מתנדבי השנה: משה קרת, ראובן דרפר, ניסים פרדס
ציון לשבח למתנדב שאינו תושב העיר: ג'מאל קונדוס
המתנדבות הצעירות: בר רובין, רון שיינברג
קבוצת השנה: ידיד לחינוך – חולון

בתכנית האמנותית הופיעו מקהלת רון חולון, הרכב מקורוק חולון והנער יובל אבידן.

מגן ראש העיר מוענק גם השנה למתנדבות ולמתנדבים שמעדיפים לעשות לא רק לביתם, אלא גם לתרום מזמנם וממרצם, לסייע לזולת ולהתנדב בקהילה שלנו כאן, בחולון. מדובר בעבודת קודש של ממש, שנעשית שלא על מנת לקבל תמורה כלשהי, ויש לקוות כי רבים נוספים יבחרו להצטרף לעשייה וללכת בדרך זו.  
ברכות חמות לכם, המתנדבים המצטיינים, העיר חולון גאה בכם !

טקס הענקת מגן ראש העיר למתנדבים מצטיינים, 2018. צלם: טל קירשנבאום
צילום: טל קירשנבאום

יקיר המתנדבים - שאול הרשטט
מתנדב 27 שנה, פעיל מזה שנים בכמה תחומי התנדבות משמעותיים – שימש כעשור כגזבר האגודה למלחמה בסמים בראשון-לציון; היה בין מקימי ליגת הוותיקים לכדורגל וכיהן כיו"ר המשלחת לוותיקים בכדורגל במכביה ה-15; שימש נשיא מועדון רוטרי חולון במשך 3 שנים רצופות וזכה על כך באות "פאול הריס" להצטיינות. כיום, הוא חבר פעיל במועדון; משמש כיו"ר האגודה למען החייל בחולון; נציג ציבור בוועדות מכרזים לכוח אדם בעיריית חולון ובאחרונה, התמנה כחבר דירקטוריון בחברה העירונית לפיתוח תיאטרון, מוסיקה, אמנות ומחול. זוכה אות "יקיר העיר חולון" לשנת 2015.

שאול ייסד את רשת מקומוני "השקמה" - מפעל חייו שפועל עד היום, הוא קידם את העיתונות המקומית בעיר תוך תרומת ידע והון לפרויקטים חברתיים בקהילה ומתן אפשרות לביטוי תושבים ומנהיגות מקומית. לצד היותו איש משפחה פעיל, הוא מתנדב בכל רמ"ח איבריו, תמיד מוכן לעזור ולתמוך בנזקקים ובחיילים, אם בעצמו ואם בגיוס תרומה. הוא יוצר קשרים משמעותיים רבים עם גורמים עירוניים, עסקיים וקהילתיים לשם קידום רווחתם של נזקקים מאוכלוסיות שונות בעיר. הוא אדם ישר, חרוץ, נעים הליכות ובעל יחסי אנוש טובים. 

שאול הרשטט
שאול הרשטט

מתנדבת השנה - לאה און
אישה נעימת הליכות וחביבה שאהבת הזולת והרצון לתרום ולסייע הן מתכונותיה הבולטות. מתנדבת 8 שנים במרכז הקשר הורים-ילדים, שפועל במסגרת מינהל הרווחה והשירותים החברתיים לשם סיוע בחידוש, בבנייה או בשימור של קשר בין הורים וילדיהם, במסגרת מוגנת, מאפשרת ובעלת גבולות.

לאה מגיעה למרכז מדי שבוע ומסייעת לצוות בתפעול, היא פוגשת את המשפחות, מלווה את הילדים, מסייעת בהדרכת ההורים ומהווה חלק בלתי נפרד מהמרכז. היא בעלת יכולת לזהות מצבים רגשיים מורכבים ויודעת לפעול בהתאם, תוך גילוי מסירות, אחריות, חום ואהבה רבה לילדים ולהוריהם. היא מסתייעת בניסיונה האישי בהדרכת ההורים, תוך שהיא מכילה רגשית את קשייהם ומהווה עבורם דוגמה אישית באופן ההתנהלות עם ילדיהם.

לאה מקפידה ליצור קשר מצוין עם המשפחות, תוך גילוי סבלנות, אמפתיה ומתן כבוד רב. היא אחראית מאד בהתנהלותה, מתמידה בהתנדבותה ואהובה מאד על צוות המרכז ועל באי המקום.

לאה און
לאה און

מתנדבת השנה – אורנה ברכמן
מתנדבת במשך 7 שנים במרכז יום "בית השקמה" שמעניק מענה לבוגרים בעלי מוגבלות שכלית-התפתחותית בתפקוד נמוך. היא מתנדבת בקביעות 3 פעמים בשבוע במחלקה מורכבת, שבה היא מופקדת על מתן מענה סיעודי וטיפולי, מעבירה לחניכים פעילויות יצירתיות ואינה נרתעת מעבודות מאתגרות.

אורנה מבצעת את התנדבותה על הצד הטוב ביותר, תוך גילוי גמישות ועם מצב רוח מרומם. היא תורמת רבות לאווירה נעימה ונינוחה, שמיטיבה עם החניכים ועם אנשי הצוות כאחד. היא שומרת על איזון בין היותה אם לבת עם מוגבלות שכלית-התפתחותית ששוהה כחניכה במרכז, לבין היותה מתנדבת במקום. 

הצוות רואה באורנה כאחת משלו, סומך עליה ולומד ממנה רבות. התמדתה ומסירותה מעוררות התפעלות ומהוות דוגמה לנתינה, לאמפטיה ולמסירות מהן.

אורנה ברכמן
אורנה ברכמן

מתנדבת השנה – גיטה גופר
מתנדבת כעשור במסגרות שונות. מתנדבת במועצת הנשים העירונית ומשנת 2013 מכהנת כיו"ר סניף ויצו חולון. כמו כן, מתנדבת בארגון גמלאי צה"ל "צוות", חברת הנהלה בעמותת ח"ן לפריון, חברת הנהלה במט"י (מרכז טיפוח יזמות חולון) וחברה בעמותה לשלום ולביטחון. גיטה פועלת רבות לעידוד מיזמים לקידום נשים ולהעלאת המודעות הציבורית לנושאים מגדריים.

מאז כניסתה לתפקידה בויצו היא ממנפת את פעילות הארגון בעיר, יוצרת שיתופי פעולה שונים עם גורמים רלוונטיים בעיריית חולון, יוזמת מהלכים עירוניים ופעילויות חדשות, תוך שמירה על הקיים ומגייסת משאבים לטובת קידום אוכלוסיות נזקקות בעיר, בהן: ילדים ממשפחות מוחלשות, נשים בסיכון, אזרחיות ותיקות ועוד. בניצוחה, מפעילה ויצו בעיר תכניות שונות, ביניהן "שעה טובה עם ילד", תכנית "פנינים", פעילויות לנשים חד-הוריות, עידוד קידום תעסוקתי, אירועים לבני ולבנות מצווה, מפגשים חברתיים לגיל הבכיר, ליווי נשים בהליכי גירושין, שירות טיפול משפחתי בתשלום סמלי, הפעלת "ביגודית" ועוד.

גיטה היא אישה בעלת שיעור קומה ופורצת דרך, לצד תרומתה הניכרת לביטחון המדינה כאל"מ במיל', היא ממשיכה לשרת במילואים ואינה מוותרת על העשייה החברתית ההתנדבותית. היא פועלת מתוך רצון  לתרום לעיר בה גדלה, התחנכה ומתגוררת והיא עושה זאת במסירות רבה, תוך שהיא מהווה מודל לחיקוי ולהשראה. 

גיטה גופר
גיטה גופר

מתנדב השנה – ראובן דרפר
מתנדב כ-6 שנים כרכז המתנדבים העירוני של חולון בתנועת של"מ - תנועה עממית להתנדבות בקהילה, שמטמיעה את ההתנדבות כנורמה חברתית בקרב ציבור הגמלאים.

ראובן משמש כאיש קשר ראשון ומרכזי בהפיכת הגמלאי למתנדב, הוא יוזם פנייה אישית לתושבים שמעוניינים להתנדב, בסמוך למועד הפרישה לגמלאות, לומד להכירם על חוזקותיהם ותחומי העניין שלהם, ומפנה למקום ההתנדבות המתאים בעיר. לשם כך, הוא מצוי בקשר שוטף עם רשת קהילה ופנאי ועם גורמי התנדבות נוספים בעיר. לאחר שיבוץ המתנדבים, הוא ממשיך במעקב לבדיקת הצלחת השיבוץ וכן מבטח את המתנדב.

ראובן הוא אדם נעים, ענייני, יסודי ובעל יכולת סדר וארגון מרשימה, שמסייעת לו לנהל את מערך המיון וההשמה על הצד הטוב ביותר. הוא חברותי ביותר ואיש משפחה לתפארת שמתמיד בהתנדבותו לאורך השנים (גם כאשר חלה), תוך שהוא דואג להתעדכן בחידושים טכנולוגים שביכולתם לשפר את מערך ההתנדבות.

ראובן דרפר
ראובן דרפר

מתנדב השנה – ניסים פרדס
מתנדב כעשור כמורה להתעמלות במועדון העיוורים הגמלאים, אליו הוא מגיע פעמיים בשבוע. המועדון הוקם בידי מינהל הרווחה והשירותים החברתיים ופעל מתוך סניף "יד שרה". לפני כשנה עברה הפעילות, שמהווה מסגרת משמעותית עבור ציבור זה, למרכז היום לקשיש.

ניסים, בהכשרתו מורה התעמלות לקשישים, מעביר שיעורים באופן מקצועי שמותאם לחברי המועדון ותורם רבות לשמירה על בריאותם. בנוסף, הוא נרתם בחפץ לב לכל משימה נוספת במועדון, כגון: החלפת מתנדבים אחרים, הגשת שתיה חמה וכיבוד, העברת הרצאות ונגינה במפוחית פה. בנוסף, הוא מלווה גם פעילויות שנעשות מחוץ למועדון וכן השתתף כמפעיל במסגרת אירועי חודש האזרח הוותיק.

בנוסף, הוא התנדב ללוות קשיש ערירי ומוגבל, יצר אמון ביניהם ואף סייע לשפץ את ביתו. ניסים מהווה דמות משמעותית חיובית עבור חברי המועדון, הוא פועל במסירות רבה ובהתמדה, על אף מצבו הבריאותי. הוא מעניק תשומת לב, מקרין חום אנושי נדיר ומעניק דוגמה לקבלת האחר מהי.

ניסים פרדס
ניסים פרדס

מתנדב השנה – משה קרת
מתנדב 11 שנים בהנהלת "העמותה למען הקשיש" בחולון. משמש בה גזבר ואחראי על תחום "הקהילות התומכות". בנוסף, הוא משתתף בוועדות הביקורת של החברה העירונית לפיתוח תיאטרון, מוסיקה, אמנות ומחול. בפעילותו ב"עמותה למען הקשיש" משה נפגש מדי שבוע עם בכירי העמותה והוא מהווה שותף פעיל בקבלת החלטות ניהוליות.

הוא משקיע רבות מזמנו, גם מעבר לשעות ההתנדבות הקבועות, תוך שהוא מגלה אחריות, יוזם מהלכים חשובים ואף סוחף אחריו נוספים. משה אדם נעים הליכות, בעל ראייה רחבה ומודרנית ועובדה זו מסייעת לו ליצור קשרים טובים עם גורמים שונים שתורמים להצעדת העמותה קדימה.

משה קרת
משה קרת

מתנדבת השנה – אילנה שקד
מתנדבת 6 שנים במסגרת תהיל"ה – השכלת מבוגרים בבית העולה. החלה לפעול כגמלאית, יחד עם בעלה, מתוך תחושת שליחות, וממשיכה להתנדב בדבקות ובמסירות. היא מגיעה פעמיים בשבוע לסייע לקשישות שלומדות עברית והבנת הנקרא, באופן קבוצתי ואישי. היא מכירה היטב כל תלמידה ותלמידה ובעת הצורך, היא אף מלמדת בעצמה.

אילנה אהובה מאד על התלמידות ועל המורה, שאינן מוכנות לוותר עליה, והיא הפכה לחלק בלתי נפרד מצוות ההוראה. רוח התנדבותה לאורך השנים מהווה דוגמה ומופת, שכן היא פועלת במאור פנים, בצניעות ובמסירות רבה, תוך יכולת התמדה ונכונות לסייע בכל עת ובכל עניין.

אילנה שקד
אילנה שקד

ציון לשבח למתנדב שאינו תושב העיר – ג'מאל קונדוס
מתנדב 12 שנים, מהן למעלה מעשור בחדר המיון במרכז הרפואי "וולפסון" בחולון. על אף שהגדרת התנדבותו הרשמית היא "טכנאי אק"ג", הוא השתלב במחלקות רבות נוספות וכן מסייע נפשית למטופלים בשיחות עידוד ובחלוקת שתיה חמה ומזון לבודדים.

הוא מסייע לרופאים, לאחיות ולאנשי המשק, מבצע בדיקות אק"ג, עוזר בחדר הטראומה, מסיע חולים לדימות ומסייע בסידור מחסני הציוד הרפואי. ג'מאל מסיע בהתנדבות נפטרים מהבית ומהמכון הפתולוגי, עושה טיהור נפטרים ומסייע בהליכי ההלוויה והקבורה, הוא מסיע חולים פלסטינים, שנזקקים לטיפול רפואי בישראל, מהמחסום למרכז הרפואי ובחזרה, מסייע ויועץ בהתנדבות בתחומי הרכב והמכונאות וכן מבצע תיקונים לנזקקים במוסך שבניהולו, ללא תמורה. הוא מעורה בחברה היהודית והמוסלמית ומשתתף קבוע במבצעי התנדבות וסיוע.

ג'מאל מגיע מדי שבוע למרכז עם חיוך מאיר פנים ובמרץ בלתי נדלה, תוך רצון מתמיד לסייע לחולים ולצוות. נוכחותו משרה אווירה טובה ומעלה חיוך, גם במצבים קשים. הוא הפך לבן בית ולחבר לאנשי הצוות ויחסי הרעות שרקם הם דוגמה ומופת לשיתוף פעולה ולחברות שבין בעלי אמונות שונות. ג'מאל מושך אחריו מתנדבים נוספים ומהווה דוגמה אישית למעורבות חברתית, להומניות ולענווה מהן.

ג'מאל קונדוס
ג'מאל קונדוס

המתנדבת הצעירה – בר רובין
תלמידת כיתת י' בגימנסיה נבון, מתנדבת ופעילה 4 שנים בקריית בן-גוריון. החלה את התנדבותה בקבוצת תיאטרון במרכז הנוער בנג'י, הייתה פעילה בקבוצת יזמות עסקית – "הפועל בנג'י בנות" וכיום פעילה בקבוצת מאסטר שף.

בין הפעילויות שאותן יזמה: קורס הכנת מאפים לקבוצת מבוגרים נכים, קורס בישול לתושבי קריית בן-גוריון, איסוף מוצרי מזון למשפחות נזקקות לקראת החג, ארגון טורניר כדורגל שכונתי, חלוקת דברי מתיקה וברכות לתושבים ביום המעשים הטובים, הקמת דוכן מכירה בפורימון למען ילדים ממשפחות נזקקות והשתתפות בבזאר "שנקל", למען ילדים עם צרכים מיוחדים.

בנוסף להיותה פעילה בשעות אחר הצהריים, בר היא ממ"צית פעילה בבית הספר והיא מניעה את חבריה לכיתה ולשכבה לפעולה. כמו כן, היא מסייעת בהטמעת מערכת ממוחשבת לניהול המעורבות החברתית בבית הספר.

בר היא נערה חייכנית, פעילה, מעורבת ובעלת כוח רצון ויכולת להתעלות על קשיים ועל אתגרים ולנתב את פעילותה לאפיקים מיטיבים ומקדמים. היא בולטת ביכולת המנהיגות הגבוהה שלה וביכולתה להשתלב במסגרות חברתיות מגוונות.

בר רובין
בר רובין

המתנדבת הצעירה – רון שיינברג
תלמידת כיתת י"ב מדעית בתיכון אילון, מתנדבת 4 שנים בתנועת הנוער "כנפיים של קרמבו". רון נערה חברותית, שפעילה גם במסגרת בית הספר בארגון פעילויות ובסיוע לחברים. היא מדריכה שנה שלישית ברציפות קבוצה בת 7 חניכים עם צרכים מיוחדים בתפקוד בינוני-גבוה ו-14 בני נוער תלמידי המסגרת הרגילה.

לפחות פעמיים בשבוע היא מדריכה בני נוער שמבוגרים ממנה, חניכים שמשרתים בצבא ואף כאלה שמשולבים בשוק העבודה. בכישרון וברגישות רבה היא מצליחה ליצור שפה משותפת והדרכה "בגובה העיניים" ובכך להתגבר על השונות ועל מורכבות הקבוצה. היא מתבלטת מאד בזכות כשרונה לקלוט את בני הנוער, לזהות אצלם נקודות חוזק ולהעצימן. בזכות רגישותה ותבונתה, היא מסייעת לחניכים לצבור ביטחון ולחוש שייכות לקבוצה, על אף המגבלות, ולהפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי.

רון מבטאת בהתנדבותה הסיזיפית עולם ערכים גבוה, בשילוב עם יכולות הדרכה טובות, מנהיגות ואינטליגנציה רגשית. היא צנועה, מסורה מאד לתפקידה ומהווה דמות מיוחדת ומשמעותית שמשפיעה על כלל הפעילים בסניף.

רון שיינברג
רון שיינברג 

קבוצת השנה – "ידיד לחינוך – חולון"
הקבוצה פעילה בחולון 11 שנים, בהובלת תמר ונק וקודמתה בתפקיד שרה אוגד. הקבוצה משתייכת לעמותת "ידיד לחינוך" שפועלת בכ-40 רשויות מקומיות בארץ ובחולון היא מונה 133 גמלאים מתנדבים, שפועלים ב-23 בתי ספר בעיר. כל מתנדב פועל באופן קבוע יום בשבוע במשך 4 שעות, בבתי הספר בעיר ופועל בתיאום עם הנהלת בית הספר. המתנדבים עובדים בנושאים שונים עם התלמידים באופן פרטני או בקבוצות קטנות, תוך שהם מגלים מקצועיות, מסירות ומחויבות אין קץ. כחלק מהפעילות, 24 מתנדבים מפעילים ספריות בבתי הספר ובנוסף, פועלים המתנדבים בתחומים: מתמטיקה, אנגלית, מדעים, מחשבים, חונכות אישית, סיוע למחנכות כיתות א'-ב', קריאה בהנאה ועוד. 80%

ממתנדבי הקבוצה פועלים למעלה מ-4 שנים, כאשר כלל המתנדבים נפגשים אחת לתקופה למפגשי הכשרה, הדרכה, העשרה וגיבוש. בסך הכל תורמת הקבוצה למערכת החינוך בחולון כ-21 אלף שעות בשנה. בפעילות משתתפים בני הגיל השלישי, שמקיימים קשר בלתי אמצעי עם תלמידי בתי הספר היסודיים ומהווים חלק בלתי נפרד מהתרבות הבית ספרית. הפעילות תורמת לעידוד ערך ההתנדבות ובמקביל, תורמת לגיבוש תפיסה חיובית על אזרחים ותיקים. העמותה דוגלת בתרומה למערכת החינוך ובתרומה לאיכות חייו של הגמלאי וכך, הקהילה בחולון נתרמת פעמיים: הן מצד התלמידים והמורים והן מצד הגמלאים, כמהווים גורם חיוני ומשמעותי.

ידיד לחינוך
ידיד לחינוך