הגדל גופן הקטן גופן
Pyc
 
Fra
 
Deu
 
Eng
העיר חולוןעסקיםמבקריםתושביםהעירייה

חלון הזדמנות 'ירוק' בחולון

תאריך: 12/06/2012
סטודנטים משלבים לימודים של קיימות ועיצוב 'ירוק' עם עבודה בשטח ומעורבות בקהילה.

יוזמה חדשה מתפתחת בחולון. ה'חממה' של עמותת ECOWEEK בשיתוף עם המכון טכנולוגי חולון HIT ועיריית חולון, מפתחים פיתרונות 'ירוקים' בשיפוץ מתנ"ס "לזרוס" בשכונת ג'סי כהן.

ECOWEEK הינה עמותה בינלאומית שנוסדה ביוון ב-2005 ובישראל ב-2007 ומטרתה להגביר מודעות סביבתית ולקדם נושאים של קיימות ברחבי העולם. 

ה"חממה" הינה יוזמה של עמותת ECOWEEK שנולדה ביוון ב-2011 ובישראל ב-2012 בשית"פ עם המכון הטכנולוגי חולון (HIT) ומטרתה להוות פלטפורמה ליזמות חברתית וסביבתית ולקדם חדשנות וקיימות למעצבים צעירים וסטודנטים לעיצוב.

הכנסים של ECOWEEK משלבים לימוד של עקרונות הקיימות, עיצוב ותכנון 'ירוק' ובשנים האחרונות גם עשייה בשטח.
בכנס בסלוניקי, למשל, שהתקיים באפריל 2012, הקבוצות של ECOWEEK תכננו והתערבו בפועל ב-5 אתרים בעיר: בחצר גן ילדים עירוני, בחצרות של שני בתי ספר ובשני פארקים עירוניים. הכול בתקציב אפסי ובשיתוף פעולה מלא עם עיריית סלוניקי. 

הפרויקט במתנ"ס "לזרוס" בשכונת ג'סי כהן בחולון התחיל במהלך הכנס והסדנאות לעיצוב ירוק של עמותת ECOWEEK שהתקיימו בישראל בפברואר 2012 בין היתר גם ב-HIT. את הקבוצה הנחה האדריכל, המייסד ויו"ר עמותת ECOWEEK , ד"ר איליאס מסינס, מומחה בבנייה ירוקה ויועץ של המשרד להגנת הסביבה לבנייה ירוקה, יחד עם אדריכלית היידי ערד, מומחית בבנייה ירוקה ובקירות ירוקים בישראל.

במהלך השבוע של ECOWEEK פיתחה הקבוצה קונספט ורעיונות לפיתרונות ירוקים לעיצוב המבנה וייעול הצריכה האנרגטית של המתנ"ס על מנת להנעים את השהייה בו ולהגיע לחיסכון בהוצאות חימום וקירור המבנה. מבין הרעיונות שעלו: חיפוי בידוד קירות וגג המבנה, יצירת קיר ירוק עם צמחיה וצמחייה תלויה מהגג לקירור המבנה (סקיילייט), חלונות עם זכוכית בידודית, צימצום הריסות ושימוש חוזר במערכות וחומרי גמר קיימים, שידרוג הגינה לשימוש הילדים, שיפור תנאי שימוש המבנה ועוד.

"פעילות ה'חממה' הינה סיטואציה מנצחת לכל הגורמים: המתנ"ס מקבל ייעוץ ברמה גבוהה בעלות אפסית, הסטודנטים מקבלים טעימה מהעולם האמיתי של מקצוע בתהליך מודרך ואת ההזדמנות לתרום לקהילה. העירייה ו-HIT מפתחים בתחומם מודל חדשני למעורבות של מוסדות אקדמיים בשיפור חיי הקהילה ושדרוג אקולוגי של מבנים קיימים" אומר ד"ר איליאס מסינס שיזם את מודל ה'חממה' ומפתח אותו בישראל, ביוון ובמדינות אחרות.

מור רגב ויערה כ"ץ , סטודנטיות לעיצוב פנים ב-HIT  שמרכזות את הפרויקט במתנ"ס "לזרוס" מספרות על חדוות היצירה ואומרות:  "שיתוף הפעולה והרצון לשינוי מצד המתנ"ס החדיר בנו מוטיבציה רבה . כשנגמרה הסדנא של ECOWEEK החלטנו להמשיך בעשייה ולתרום מזמננו הפרטי לשיפור החלל ועיצובו מחדש כך שינעים לעובדים ולילדים המשתמשים בו. אנו נרגשות מהחוויה ומקוות כי נצליח בעשייה."
לפרטים נוספים באתר של ECOWEEK ובאתר של ה'חממה'.

יישום הגינה הקהילתית בהנחיית קבוצת ה'חממה' (כל התמונות © ECOWEEK)