הגדל גופן הקטן גופן
Pyc
 
Fra
 
Deu
 
Eng
העיר חולוןעסקיםמבקריםתושביםהעירייה

גני סיפור 

למעלה מ- 40 גנים ציבוריים  ובהם פסלי חוצות של אמנים ידועים בהשראת שירים וסיפורי ילדים

סיפורי גנים - מפת הגנים עם קריינות הסיפורים

עיריית חולון יזמה והקימה פרוייקט פיסול סביבתי יחיד מסוגו בישראל-"גן סיפור". במסגרת הפרוייקט פיסלו מיטב האמנים הישראלים פסלי סביבה בהשראת סיפורי ילדים אהובים ומוכרים.
בכך מצטרפת העיר חולון לשורה ארוכה של ערים ידועות ברחבי העולם, שיזמו פרוייקטים של אמנות סביבתית ברמה מוזיאלית. פרוייקטים דומים קיימים ב"הפטלין" בהולנד, בפרוייקט של האמנית הדגולה ניקי סאו פאאל באיטליה, פינות הסיפור ב"טיבולי" בדנמרק וגני הפיסול של פרוייקט ה"יורודיסני" בצרפת.
עיריית חולון, הביאה בפרוייקט זה את מהלך הפיכתה של העיר למרכז תרבות ארצי לילדים ולמשפחה – לשיא נוסף. העיר שהקימה בתחומה מוסדות יחודיים לילדים כמו מוזיאון הילדים , מרכז בגובה העיניים, מתחם המדיטק, ומרכז תיאטרון בובות – החליטה למזג את נושאי השירה והספרות עם האמנות הפלסטית. המטרה היא להגביר את המודעות והאהבה לספרות הילדים ולספר לדור הצעיר ולציבור העולים החדשים, מי הם גיבורי ספרות הילדים בארץ בעבר ובהווה.
פרוייקט "גן סיפור" הוא חלק מטיפוחן של ה"ריאות הירוקות" בחולון, שהינה אחת הערים הירוקות ביותר בישראל.
כיום מתפרשים השטחים הירוקים בחולון על פני 1200 דונם (שטח שיכפיל עצמו בשנים הקרובות), כ-6500 עצים מייפים את העיר ושדרותיה ו-150 אלף פרחים נשתלים ברחבי העיר מדי שנה.

למעלה מ- 40 גני סיפור פרושים על פני שכונותיה ואזוריה השונים של העיר. עיריית חולון השקיעה רבות בפיתוח כל אתרי הפיסול, הקיפה אותם בגינון ירוק וקבעה במקום ספסלי ישיבה ומתקני משחקים לילדים. מבקרים רבים מחולון ומחוצה לה מגיעים ל'עיר הילדים', וזוכים ללמוד פרק בתולדות האמנות והתרבות ולהתוודע מחדש אל כמה מהבולטות ביצירות הספרות הקלסיות לילדים וספרות הילדים של היום.

למפת גני סיפור - לחצו כאן.

צלמים: אלי נאמן, טל קירשנבאום, תמר מוצפי, רמי אהרוני

   

"מסע בין סיפורים" –  חוברת להדפסה ובה מגוון פעילויות מעשירות לילדים ולהורים.

בחוברת "מסע בין סיפורים" תמצאו משימות, פעילויות ושעשועים המתאימים לביצוע כבר בבית וגם במהלך הביקור בגני הסיפור אשר במתחם מוטה גור. תוכלו להעצים ולהעשיר את חווית הביקור בגן, והכל בצורה ידידותית, אסתטית ומרתקת.
לנוחותכם מצורפת החוברת במתכונת נוחה להדפסה. ניתן להדפיס את כולה או רק דפים מסוימים המתייחסים אל הגן בו הנכם מעוניינים לבקר.
כדאי להביא עמכם לביקור בגן הסיפור גם כלי כתיבה, עפרונות צבעוניים, טושים וכו'.

מאחלים לכם עניין והנאה.


   

הספר "גני סיפור בחולון"

הספר "גני הסיפור בחולון" צבעוני ועשיר בתמונות ובאיורים, יכול לשמש כמדריך למטייל בין גני הסיפור של חולון, כמו גם כספר עזר לגננות ולמורים ולכל אדם המבקש להרחיב את ידיעותיו אודות גני הסיפור בעיר.
בספר מידע רב אודות כל גני הסיפור ובכלל זה פרטים אודות מיקום הגנים, היצירות הספרותיות שהיו מקור השראה, הסופרים, האמנים ותהליכי העבודה וההקמה של כל גן וגן.

לרכישה במחיר מוזל של 65 ₪ בלבד כולל משלוח פנו לרמי אהרוני, מחבר הספר: 03-5027245, ramia@holon.muni.il 
        
> דף לדוגמא מהספר "גני סיפור"
> כתבה בנושא "גני סיפור" שפורסמה בידיעות אחרונות ו- YNET
> רשמיה של יערה בשן, מתכננת גני משחקים בעקבות ביקור ב"גני הסיפור" 

  

 

רשימת גני הסיפור

"פ‏‏‏לוּ‏טוֹ‏ כְּ‏לַ‏בְלַ‏ב מִקִבּ‏וּ‏ץ מְגִדּ‏וֹ‏,
יֵשׁ לוֹ‏ הַ‏כּ‏ֹ‏‏ל: מָ‏רָ‏ק וָ‏עֶ‏צֶ‏ם.
זֶ‏ה טוֹ‏ב וְיָ‏פֶ‏ה. אֲבָ‏ל, בְּ‏עֶ‏צֶ‏ם,
נִמְאַ‏ס לוֹ‏ לָ‏שֶׁ‏בֶ‏ת כָּ‏‏‏ךְ לְבַ‏דּ‏וֹ."
האמנית דורית לוינשטין עיצבה דמויות צבעוניות בהשראת סיפור הילדים המפורסם "איה פלוטו" מאת הסופרת הנודעת לאה גולדברג. הספר מתאר את עלילותיו של כלבלב הרפתקן מקיבוץ מגידו ומבוסס על סיפור שכתבו ואיירו במקור בני הזוג דינה וארי רון, חברי הקיבוץ. פסלי הכלב פלוטו, הפרה והפרפר מוצבים בגינה ציבורית מאחורי בניין מגורים ברחוב חנקין. פסל משפחה, הניצב בפינת הרחובות ההסתדרות וחנקין מזמין את הילדים אל הגן. את הגן עיצב אדריכל הנוף חיים כהנוביץ.

לצפייה בתמונות

415;#94;#חנקין פינת ההסתדרות
חנקין פינת ההסתדרות
 

"אַף אֶחָד לֺא יוֹדֵעַ, שֶׁאִיתָמָר יוֹדֵעַ לָלֶכֶת עַל קִירוֹת."
האמנים אלי שוקי ולימור גלעד-אולוקיה עיצבו סידרה של תמונות מפוסלות בהשראת הסיפור "איתמר מטייל על קירות", מאת הסופר דוד גרוסמן, איור: אורה איל. מסגרות התמונות מתנשאות לגובה של כ- 3 מטר ועשויות ברזל. הדמויות שבתמונות נחתכו באמצעות לייזר ונצבעו בצבעים אפוקסיים. פסל זה ממוקם במתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור, אשר תוכנן על ידי אדריכל הנוף ברוס לוין.

לצפייה בתמונות

990;#13;#מוטה גור פינת רפאל איתן
מוטה גור פינת רפאל איתן
 

"אִיתָמָר חושֵׁב...אַרְנָב זֹאת חַיָה גְּדולָה כְּמו פִּיל וְכֻלָּה מְלֵאָה שִׁנַּיִם, אֲפִילוּ בַּזָּנָב. אִיתָמָר בָּטוּחַ שֶׁאַרְנָבִים טורְפִים יְלָדִים".

האמנית אורית מזוריק עיצבה סצנות אחדות, המורכבות מדמויות מפוסלות, צבעוניות ומחייכות, בהשראת הספר "איתמר פוגש ארנב", מאת הסופר דוד גרוסמן. הילדים מוזמנים להיכנס לתוך ההתרחשויות. הפסלים ממוקמים בחורשת היובל, הנמצאת ממערב לקריית בן גוריון. שיקום חורשת היובל בוצע על ידי אדריכלית הנוף כרמלה גבריאל.

לצפייה בתמונות

796;#12;#משה דיין 12
משה דיין 12
 

"כָּאן –
גַּן.
גַּן-גּוּרִים.
גַּן-גּוּרִים. גַּן-גּוּרִים.
הַגַּנֶּנֶת הִיא דֻּבָּה.
מִי עוֹזֶרֶת לָהּ? – הַבֻּבָּה.
יֵשׁ פֹּה עֲבוֹדָה? – יֵשׁ!!!
עֲבוֹדָה רַבָּה!"

הפסל אהרל'ה בן אריה עיצב את גן סיפור "גן גורים" בהשראת ספר השירים לילדים מאת המשורר רפאל ספורטה והציירת איזה הרשקוביץ'. הספר, שיצא לאור לראשונה בשנת 1958, מתאר התנהלות יומיומית ב"גן ילדים" המורכב מבעלי חיים צעירים (גורים), עליהם מופקדת הגננת "דובה" והעוזרת "בובה".
בגן ניתן לראות דמויות של פילים בגוון תכלת ובעלי חיים נוספים. פני הגן כוללים גבעה חולית עם צמחיית חולות מקומית. הגן תוכנן על ידי משרד אדריכלי-נוף 'ברוידא-מעוז' ונמצאים בו גם מתקני משחק מעץ, פינת כושר, מדשאות, פינות ישיבה ומצללות.

לצפייה בתמונות

875;#20;#בין הרחובות פנחס אילון ויפה ירקוני, סמוך לבית הספר היסודי 'שרון'
בין הרחובות פנחס אילון ויפה ירקוני, סמוך לבית הספר היסודי 'שרון'
 

"וְלֹא רָק אֲנַחְנו -
כּוּלָם,
כֹּל רְחוֹב שַׁמְגַּר
שְׂמֵחִים
כְּשְהַדוֹד שִׂמְחָה שָׂר!"
האמנית רות צרפתי, שאיירה את הספר "דודי שמחה", פרי יצירתו של הסופר ע. הלל, עיצבה גם את סדרת הפסלים עבור גן הסיפור. הדמויות בגודל טבעי, עשויות יציקת ברונזה וצבועות בצבעים מרהיבים. אדריכל הנוף ברוס לוין, שהיה אחראי על עיצוב מתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור, עיצב עבור הפסלים שביל ללא מוצא ברוח הספר המוביל ל"שומקום" ובכך מזמין את הילדים לצעוד לצד הדמויות המוכרות.

לצפייה בתמונות

990;#13;#מוטה גור פינת רפאל איתן
מוטה גור פינת רפאל איתן
 

"בְּעֵמֶק יָפֶה, בֵּין כְּרָמִים וְשָׂדוֹת,עוֹמֵד מִגְדָּל בֶּן חָמֵשׁ קוֹמוֹת.
וּמִי גָר בַּמִּגְדָּל?"
האמן ריצ'רד שילה עיצב סדרת פסלים, העשויים יציקת ברונזה בהשראת דיירי המגדל, גיבורי הסיפור "דירה להשכיר", מאת הסופרת לאה גולדברג. הפסלים הם האנשה הומוריסטית של הדמויות בספר, אשר עוסק בחשיבות הסובלנות והאחווה בין יצורים שונים זה מזה באופיים. אדריכל הנוף ברוס לוין התבקש על ידי האמן ליצור גבעה המדמה מערכת טבעית של מושבות בעלי חיים. עוד בחר האדריכל למקם מסביב לפסלים צמחיה צפופה המדמה סביבה אקולוגית טבעית. הפסלים ממוקמים במתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור.

לצפייה בתמונות

990;#13;#מוטה גור פינת רפאל איתן
מוטה גור פינת רפאל איתן
 

האדריכל ברוס לוין וחברת א.א. תבנית ותצוגה  בע"מ חברו יחדיו על מנת ליצור את הגן ההיסטורי דרך הביטחון. הגן משלב בתוכו סיפור היסטורי לאומי ייחודי. נמצאים בו דגמי כלי רכב מוקטנים, ושרידים מקוריים של תוואי דרך הביטחון שהוליכה את השיירות בתש"ח (1948) מתל אביב אל ירושלים הנצורה ומרחבי הנגב. עוד תמצאו בגן שלטי מידע ומפות של התקופה. הגן נמצא ברחוב רפאל איתן.

למידע נוסף אודות סיפורה של "דרך הביטחון" - לחצו כאן.

לצפייה בתמונות

999;#12;#רח' רפאל איתן 12
רח' רפאל איתן 12
 

"עָמֺק עָמֺק בְּתוךְ הָאֲדָמָה, הָיְתָה מְעָרָה חֲשוּכָה וּמַפְחִידָה.
בְּתוךְ הַמְעָרָה הָיָה אוצָר שֶׁל מַמְלָכָה אֲבוּדָה,
וְהָאוצָר הָיָה שָׁם כְּבָר הַרְבֵּה מְאוד שָׁנִים. אוּלַי אֶלֶף.
עַל הָאוצָר שָׁמָר דְרָקון גָדול וּמַפְחִיד וּשמו צַ'מְבְּלוֹ".

גן סיפור "האוצר של צ'מבלו" ברחוב הגליל 7 מבוסס על ספרו של רוני חפר. הסיפור אודות דרקון השומר על אוצר עתיק יומין במערה, על האביר הנס שבא לחפש את האוצר ומוכן להלחם למענו ועל הידידות המופלאה שנרקמת ביניהם. האמנית נוגה ספקטור יצרה שלושה פסלים גדולים העשויים בטון עם חיפוי פסיפס צבעוני. הדרקון צַ´מְבָלוֹ, תיבת האוצר ומערת הדרקון ממוקמים בגן הותיק שאת חידושו תכננה אדריכלית הנוף כרמלה גבריאל.

לצפייה בתמונות

502;#7;#הגליל 7
הגליל 7
 

"זֶה הִתְחִיל בְּיום אֶחָד לִפְנֵי יומַיִם,
הָאַרְיֵה קָם בַּבּוקֶר וְצִחְצֵחַ אֶת הַשִׁנַּיִם, שָׁטַף יָדַיִם,
נִקָּה צִפָּרְנַיִם וְגַם נָעַל אֶת הַנַּעֲלַיִם.
אַךְ בָּרֶגַע שֶׁרָצָה לַעֲלות עַל הָאופַנַיִם,
הִתְחִילָה לְגָרֵד לו
הָרַעְמָה מֵעַל לָאָזְנַיִם".

האמן יופ דה יונג הקים ברח' שנקר 4 מתחת לעץ השקמה העתיק, מיצב פיסולי מיוחד במינו על הספר "האריה הרעמתן והג'ירפה גם" של הסופר והעיתונאי דב אלבוים. איור: דיויד הול. הפסלים עשויים גרוטאות ברזל המכוסות בעבודת טלאים המעובדים בטכניקת ריתוך ייחודית.

לצפייה בתמונות

706;#4;#שנקר 4
שנקר 4
 

"פּעַם הָיָה אַרְיֵה שֶׁאָהַב רַק תּוּת.
לֹא בָּשָׂר וְלֹא גְּבִינָה, רַק תּוּת פָּשׁוּט.
לֹא דַּיְיסָה וְלֹא קָקָאוֹ, רַק תּוּת הוּא רָצָה,
תּוּת. לֹא לֶחֶם, לֹא אֹרֶז וְלֹא בֵּיצָה, רַק תּוּת.
וּבַיַּעַר הָרָחוֹק הַהוּא, שֶׁבּוֹ הוּא הָיָה גָּר,
לֹא הָיָה תּוּת.
יָשַׁב הָאַרְיֵה וּבָכָה, וּבָכָה, וְאָמַר:
- אֲנִי רוֹצֶה תּוּת".

הגן הוקם בהשראת ספרה הקלאסי של הסופרת והמשוררת תרצה אתר אודות אריה אשר בטעות חשב שהוא אוהב תות, עד אשר פגש בחבורת ילדים וטעם מהתותים שהביאו ליער. איור: דני קרמן. בין הפסלים, אשר עוצבו ע"י הפסל אסף ליפשיץ, ניתן למצוא פסל ברונזה גדול ומרשים של אריה שלועו פעור ובו צרור תותי שדה, פסל של תות שדה צבעוני עליו יושב ילד, כאשר מולו ניצבים שני ילדים, בגודל אמיתי, העשויים ברונזה, פסל של צלחת גדולה ובתוכה צ'יפס וכן מתקן בצורת שיפוד. הגן תוכנן ע"י אדריכלית הנוף קרני גרשטיין ומלבד הפסלים המרשימים כולל הגן גם מתקני משחק וספורט, רחבות דשא וצמחיה, איזורי ישיבה ובילוי.

לצפייה בתמונות

1025;#;#נעמי שמר, קריית אילון
נעמי שמר, קריית אילון
 

"טִיֵּל הָאַרְנָב בַּיַעַר וּפִזֵּם:
הֵידָד לִי! הֵידָד! בָּלוֹנִים לִי בַּיָּד.
אִם אֶמְצָא חָבֵר לֺא אֲטַיֵּל לְבַד."

האמנים ורדה גבעולי ואילן גלבר עיצבו פסלי אבן, שיש וברונזה בהשראת הסיפור "הארנב ממושי" מאת סופרת הילדים, תושבת העיר חולון, שלומית כהן-אסיף. איור: אמי רובינגר. פסלי הארנב ממושי במפגש עם חבריו החדשים: הקיפוד, הלטאה והצב ממוקמים על מדשאות הגן ברחוב העבודה 12 והילדים מוזמנים לבוא ללטף אותם וללחוש סודות באוזניהם.

לצפייה בתמונות

803;#12;#העבודה 12
העבודה 12
 
  "הָיֺה הָיְתָה בֵּיצָה שֶׁלֺּא רָצְתָה לִהְיוֹת בֵּיצָה..."

האמנית יעל ארצי עיצבה סדרת פסלים בהשראת הסיפור "הביצה שהתחפשה", יצירתו של הסופר דן פגיס. הפסלים העשויים ברזל, נירוסטה ויציקת ברזל עוצבו בדמות הביצה, הבלון, הפרח, הליצן ואמא תרנגולת. הפסלים ממוקמים בגינה שתכנן אדריכל הנוף ברוך גבינט בשדרות גולדה מאיר, בסמוך לקניון חולון.

לצפייה בתמונות

969;#11;#שד' גולדה מאיר 11
שד' גולדה מאיר 11
 

"דָּג קָטָן שָׁם בַּבְּרֵכָה כָּל הַיּוֹם בָּכֹה בָּכָה:
אוֹי, כָּל כָּךְ מְשַׁעֲמֵם לִי, עוֹד מְעַט וְאֵרָדֵם לִי
בִּמְקוֹם שִׁיר יוֹצְאוֹת בּוּעוֹת – דַּי, נִמְאַס לִי דָּג לִהְיוֹת."

האמנית דורית פלדמן הקימה מיצב פיסולי בהשראת הסיפור "הדג שלא רצה להיות דג" מאת הסופר פאול קור. מדובר במבנה ספירלי יצוק מבטון בשילוב חומרים נוספים, ובו שני חללים נפרדים. על קירותיו דמויות של חיות אשר עוצבו בהשראת גיבורי הסיפור. הדמויות עשויות מחומרים שונים וגזורות בחיתוכי לייזר. פסל זה ממוקם במתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור. את הגן תכנן אדריכל הנוף ברוס לוין.

לצפייה בתמונות

990;#13;#מוטה גור פינת רפאל איתן
מוטה גור פינת רפאל איתן
 

האמנית מירי קולן עיצבה קבוצת פסלי בטון בדמות דינוזאורים צבעוניים, חמודים ומזמינים. הדינוזאורים נוצרו בהשראת סיפרה של רחלי פליישון גננת במקצועה, תושבת חולון, אשר תארה בספרה את קורותיהם של שלושה ילדים וגיבור נוסף – הדינוזאור. הספר מבוסס על ילדותו של בעלה של הסופרת. הפסלים ממוקמים על פי רצף האירועים בספר בצורת שבלול מתפתל בחורשת היובל, הנמצאת ממערב לקריית בן גוריון. את פרויקט שיקום החורשה תכננה האדריכלית כרמלה גבריאל.

לצפייה בתמונות

796;#12;#משה דיין 12
משה דיין 12
 

"אני זיקית שחיה בגינה
ועוקבת אחריכם זה למעלה משנה..."

האמן הוותיק אליעזר וייסהוף פיסל עבור הגינה ברחוב השומרון זיקיות צבעוניות בהשראת סיפרו 'הזיקית או מה שיותם ותובל גילו בחצר'. וייסהוף עיצב עבור הגן חמישה פסלי זיקית גדולים ושילב בהם אלמנטים של משחק וחקירה. גם ספסלי הגן זכו לעיצוב ברוח הספר. כמו יותם ותובל בסיפור מוזמנים ילדי השכונה והמבקרים בגן למסע חוויתי ומרתק בקירבת הבית.

לצפייה בתמונות

501;#;#גן השומרון, כניסה דרך רחוב הגלעד
גן השומרון, כניסה דרך רחוב הגלעד