הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

ההיסטוריה בקומיקס

המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון הוציא לאור את ספר ההיסטוריה הישראלי הראשון בקומיקס

עיריית חולון ומוזיאון הקומיקס והקריקטורה בחולון, השיקו באוגוסט 2010 את ספר ההיסטוריה הישראלי הראשון המסופר בקומיקס.
הספר מוקדש לסיפורה של העיר חולון, החוגגת השנה 70 לאיחוד שכונותיה הראשונות לישוב אחד, והוא ישולב בתוכנית הלימודים בבתי הספר בעיר.
את הספר איירה דורית מיה גור, אמנית קומיקס, ילידת חולון, שיצרה בשנים האחרונות את "פלאפלמן"- אחד מגיבורי העל בקומיקס הישראלי. על מלאכת הכתיבה מונה אלון רוזנבלום, מנהל התוכן של סינמטק חולון (שעבד עם דורית מיה גור על אחת מחוברות "פלאפלמן").

על תהליך העבודה ואיך הופכים סיפור היסטורי לספר קומיקס, מספרת מיה גור: "החשש הגדול היה, שיהיה קשה להפוך את העובדות ההיסטוריות, השמות, התאריכים, המקומות והאירועים, של חולון, לספר קריא שיצליח לרגש את הקוראים. רצינו שייכתב סיפור שיצליח לגרום לאנשים לחייך, להרהר ולהתרגש ושדרכו יוכלו גם ללמוד על התפתחותה של חולון. בהשראת סיפרו של וויל אייזנר, אחד מיוצרי הקומיקס המוערכים והמפורסמים בכל הזמנים, "חוזה עם אלוהים" נמצא הכיוון. הספר מספר את סיפורה של שכונת עוני בברוקלין בשנות השפל הכלכלי הגדול של ארצות הברית ועוסק בחיי היומיום באמצעות סיפורם של המהגרים."

זו הנימה בה הלכו יוצרי הספר: הם החליטו לספר את סיפורם של עולים ממדינות שונות, שהתקבצו בחמש שכונות שונות באופיין באזור חולון, שיצרו את האופי האנושי, המיוחד והמגוון ודרך אותו איגוד, נוצרה עיר אחת בעלת ציביון אחד.

דורית מיה גור ערכה תחקיר ויזואלי בארכיון העיר שכלל סקירה של מאות ואלפי תמונות שצולמו בעשרות שנים וכן צילומים של חולון בהווה, אלון רוזנבלום, בעזרת רמי אהרוני, מנהל פרויקטים מיוחדים בעירייה, שהתרכז בספרות ההיסטורית, בראיונות עם אנשי העירייה וותיקי חולון מהם, דלה סיפורים על חיי העיר. אט אט החל לצוף הסיפור האפי על הפיכת החולות לעיר.

הקונספט האומנותי שנבחר היה ציון 70 שנה לחולון שהיא סבתא מגניבה וצעירה ברוחה. חמש השכונות שאוגדו לעיר ב- 1940, הם הילדים המספרים את ההתפתחות ההיסטורית ומעניקים קלילות ופן רגשי לספר.

הסבתא, חולון, היא עמוד השדרה של הספר, שמאגדת יחד את סיפורי הקמתן של חמש השכונות. הסבתא, מוציאה ומכניסה את הקורא להיסטוריה של חולון ונותנת הסברים היסטוריים, כאשר הספר נע בין שני זמנים, חגיגת יום ההולדת המתרחשת בהווה,בביתה של הסבתא- המזכיר את הבית הראשון שהוקם בחולון וקפיצות אל העבר לאירועים משמעותיים בהתפתחותה של חולון.

על הקומיקס ככלי חינוכי אומרת גלית גאון, מנהלת המוזיאון: "הקומיקס הוא מדיום שמצריך את הקורא להיות פעיל כל הזמן. הילדים של היום חיים בעולם ויזואלי, אבל כזה שאינו מאתגר אותם לחשוב, לדמיין ולקשר בין דברים.עולם הקומיקס, הנמצא בין ספרות לקולנוע או טלוויזיה, דורש מהקורא לדמיין מה קורה בין תמונה לתמונה, מה הייתה ההתפתחות בין פאנל זה ואחר ולהשלים בעצמו לא מעט, בראשו, בדמיון, את התמונה המלאה".

את הספר ניתן לרכוש בחנות המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון

ויצמן 61 חולון, 03-6521849

www.cartoon.org.il

קומיקסקומיקסקומיקסקומיקסקומיקסתמונת ארכיון