הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

תוכנית המתאר - רקע ומצב קיים

​​​​​לנוחותכם תפריט לניווט בנושאים השונים בדף זה:

מהי תוכנית מתאר?

כולנו מנהלים את חיי היום יום שלנו בתוך העיר – גרים, עובדים ומבלים. העיר דינמית ומשתנה ללא הרף איך וכיצד תיראה חולון בעוד עשרים שנה? מה יהיו מוקדי התעסוקה המרכזיים בה? כיצד תתפתח מפת התחבורה בעיר? כיצד יראה מרכז העיר? מי יהיו השכנים שלך? אילו הזדמנויות ואפשרויות חדשות יפתחו עבורך?

על שאלות אלה ועוד, תנסה לענות תוכנית המתאר החדשה, שתגדיר את מדיניות הפיתוח של העיר בתחום הפיסי, הכלכלי, החברתי, הסביבתי והדמוגרפי. על תוכנית זו שוקדים בימים אלה צוות מומחים בתחומים השונים, בהובלת מינהל הנדסה והאגף לתכנון אסטרטגי בעירייה.

תכנית המתאר הנוכחית של חולון (ח/1) קיבלה תוקף לפני למעלה מ-50 שנה. במהלך תקופה זו התרחשו בעיר ובארץ שינויים רבים שדרשו עדכונים לתכנית על מנת להתאים את התכנון לתחומי החיים המשתנים. דוגמה לכך הם תיקונים ביחס לבניית מרתפי חנייה ובנייה על גגות. כיוון שתכנית המתאר אינה מעודכנת צמחו במהלך השנים תוכניות נקודתיות שבאו לתת מענה לצרכים שונים. מצב זה של תוכנית מתאר ישנה יחד עם שינויי חקיקה ארציים הובילו להחלטה העירונית על הכנת תכנית מתאר חדשה.

תכנית המתאר מתווה את אופק התכנון לשנת 2030 על ידי תרגום החזון העירוני לתכנית מעשית.  תכנית המתאר נותנת מענה לנושאים שונים כגון: הגידול באוכלוסיה, מקומה של העיר במטרופולין, אזורי פיתוח עתידיים וטיפול בשטחי ציבור. אישור תכנית המתאר יוצר מצב של שקיפות תכנונית אל מול התושבים ובעלי עניין נוספים בעיר. כמו כן, מאפשר יצירת ודאות תכנונית בתוכניות פיתוח עתידיות. תוכנית  המתאר תהווה מסמך סטטוטורי (חוקי) מחייב, שינחה את פיתוח העיר בטווח הקצר ובטווח הארוך. אישור תכנית זו יאפשר לעיר עצמאות תכנונית מול הועדות הממשלתיות ויקצר את הליכי התכנון.

צוות התכנון ודרכי העבודה על תכנית המתאר

תהליך מורכב זה מחייב חשיבה תכנונית מקיפה, וגיבוש מסגרת כוללת שתתרגם את חזון הפיתוח והצמיחה העירוניים, לתכנית מעשית. שלבי העבודה על התכנית הם: הגדרת מטרות ויעדים של התכנית בהתבסס על חזון העיר, ניתוח המצב הקיים, הכנת פרוגרמה וחלופות לתכנון, גיבוש מדיניות, עריכת מסמכי תכנית ואישורם בוועדות הסטטוטוריות השונות. נכון להיום, הסתיימו שני השלבים הראשונים. עבודת התכנון נעשית בהובלת העירייה על ידי צוות מומחים בתחומים השונים ובליווי ועדת היגוי הכוללת נציגים מסקטורים שונים.

מטרת העל, מטרות ויעדים של תכנית המתאר

מטרת העל של תכנית המתאר, כפי שהוגדרה היא: "חשיבה תכנונית מקיפה חדשה ליצירת מסגרת כוללת שתתרגם את חזון הפיתוח והצמיחה של חולון, כפי שנוסח על ידי  הנהלת העיר, לכדי תכנית מעשית הכוללת מסמכים סטטוטוריים ומסמכים מנחים כדי לאפשר את המשך פיתוחה של חולון כ"עיר גדולה" עם עמוד שידרה המקרין ומשפיע על כל חלקיה, אך בה בעת הופך אותם לישות עירונית משמעותית בת קיימא תוך שמירה על ערכיה המיוחדים והבטחת איכות חיים עירונית לכלל תושביה."

פרטי התקשרות והגעה

מנהל/ת

טלפון

03-5027485

כתובת

בניין העירייה - ויצמן 58, קומה 9

שעות קבלת קהל

בתיאום מראש
יעוץ משפטי בהנדסה:
א' 11:00-10:00, ג' 17:00-16:00
בתיאום טלפוני מראש 03-5027446 או בדוא"ל:  ofer@holon.muni.il