הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

אזרחים ותיקים

​​​​​​​אוכלוסיית היעד של השרות לקשיש היא נשים מגיל 62 וגברים מגיל 67. (על פי חוק גיל הפרישה)
הקו המנחה את השרות לטיפול באזרח הוותיק, הוא נתינת סיוע לזקן לחיות חיים איכותיים בביתו ובסביבתו הטבעית ונתינת עזרה למשפחתו בטיפול בו. אוכלוסיית היעד מאופיינת בירידה בתפקודים החברתיים והפיזיים היומיומיים החיוניים, קשיים בניהול משק הבית, קשיים בטיפול האישי כתוצאה מהעלייה בגיל, מחלות, מצבי סיכון, ירידה בהכנסות, היעדר תעסוקה, בידוד חברתי וצמצום המעגל החברתי והמשפחתי התומך.  

סיוע אישי ומשפחתי לזקן ומשפחתו

 • מ​תן טיפול תמיכתי בבעיות הקשורות בזקנה, התמודדות מול משברים ואבדנים, התמודדות עם שינויים ביכולת התפקוד ובמצב  הבריאותי, יחסים בין דוריים, סבאות בעידן המודרני,​ ועוד.
 • ייעוץ, הכוונה והפניה לסידורים חוץ ביתיים בבתי אבות ומוסדות סיעודיים
 • הפעלת חוק סיעוד 
 • מתן מידע ועזרה במיצוי זכויות,
 • תיווך עם גורמים שונים בקהילה: קופות החולים, ביטוח לאומי,  משרד הבריאות, התחנה לבריאות הנפש, בתי חולים ועוד.
 • התערבות במצבים של זקנים בסיכון (אלימות פיזית, הזנחה, ניצול כספי, אלימות מילולית, אלימות מינית)
 • קבוצות תמיכה ומפגשי מידע לבני משפחה ומטפלים עיקריים: לזכאי גמלת סיעוד, לזקנים עם ירידה קוגניטיבית.
 • מתן עזרה חומרית על פי הקריטריונים של משרד הרווחה והשירותים החברתיים

שירותים קהילתיים לרווחת הזקן

מועדונים חברתיים ייחודיים

 1. מועדון לזקנים עיוורים
 2. מועדון לזקנים מהעדה האתיופית
 3. מועדון "קפה אירופה" לזקנים ניצולי שואה

מרכז יום לקשיש 

פועל בשיתוף עם העמותה למען הזקן,​ מאפשר לזקן המוגבל פיזית ו/או עם ירידה קוגניטיבית  להתגורר בביתו ולקבל במרכז טיפול יומי לו הינו נזקק, שירותי יעוץ, טיפול סוציאלי, שירותי בריאות, תזונה, כביסה ופעילות  תרבותית וחברתית. הפעילות מותאמת למאפייני הזקנים המבקרים במרכז היום. הזקנים מגיעים למרכז היום בהסעות ונהנים משתי ארוחות עשירות. התשלום הינו על פי הכנסות או במימון גמלת הסיעוד.

גמלאים מתנדבים למען זקנים בקהילה

הפעלת קבוצות גמלאים מתנדבים הפועלות  במגוון תחומי עניין. המתנדבים עוברים הכשרות ייחודיות ומלווים מקצועית לכל אורך הפרויקט:
 1. מוקד "עד 120" – קשר טלפוני שבועי עם הזקנים העריריים, המופעל על ידי מתנדבים בשיתוף המוקד העירוני​.
 2. עיתון "כיוון חדש" – עיתון גימלאי חולון הנכתב על ידי כתבים וחברי  מערכת גמלאים המופץ אחת לחודשיים בנקודות חלוקה ברחבי העיר. כמו כן מועלה באתר העירוני. 
 3. פרויקט תיעוד סיפורי חיים – כתיבה והוצאה לאור של ביוגרפיות של תושבי העיר על ידי גמלאים מתנדבים שהוכשרו בהתאם.
 4. מועצת פעילי תרבות – כוללת זקנים מתנדבים המייצגים מסגרות חברתיות לגיל המבוגר. המועצה יוזמת אירועי תרבות לרווחת גמלאי העיר. 

קהילה תומכת

פרוייקט המספק לזקנים את האפשרות להתגורר בביתם, בסביבתם הטבעית וליהנות משירותים ופעילות מגוונת המאפשרת תחושת רווחה, בטחון והגנה.
חברות בקהילה התומכת מעניקה מגוון שירותים: מוקד מצוקה, שירותים רפואיים בעלות סימלית, מימון אמבולנס, סיוע בתיקוני בית ומגוון פעילויות חברתיות. בנוסף עומד אב בית לרשות החברים  בקהילה בכל שעות היממה. 
יתרונות התוכנית:
 1. כל זקן יכול להתחבר לקהילה ללא מגבלה של אזור מגוריו.
 2. כל חבר בקהילה יכול ליהנות ממגוון פעילויות מועדוני הגמלאים של רשת קהילה ופנאי ,ללא תשלום נוסף.
 3. קיים סבסוד לזקנים ניצולי שואה
 4. קיים סבסוד לזקנים עם הכנסה נמוכה
 5. ניתן מענ​ה גם לזקנים דוברי השפה הרוסית
 6. פעילות מגוונת לזקנים המרותקים לביתם
 7. הפעלת מתנדבים החברים בקהילה התומכת בפעילות התנדבותית למען החברים בקהילה.  

פעילות תרבות, פנאי ובטיחות

 1. מנחות גיל הזהב, הצגות ומופעים
 2. ארועי חודש הקשיש
 3. ארועים לקידום הבריאות,
 4. ארועי ספורט
 5. ארועים לקידום בטיחות בדרכים 
 6. ארועים להעלאת המודעות לתופעת ההתעללות וההזנחה של זקנים 

לווי עמותות גמלאים עירוניות

 • עמותת ותיקי ומייסדי חולון
 • העמותה למען הקשיש בחולון

זקנים עם ירידה קוגנטיבית (מחלות מסוג דמנציה ואלצהיימר)

 • קבוצות תמיכה לבני משפחה מטפלים עיקריים של חולים דמנטים .
 • "בית פתוח" - מפגשים קבוצתיים חודשיים לבני משפחה של חולים, עם אנשי  מקצוע, הרצאות בנושאים רלוונטים, מתן מידע, סיוע ותמיכה.
 • "קשרים וכישורים" - מתנדבים מגיעים לבית הזקן הדמנטי עם "ערכת פעילות" וביחד עם בני המשפחה או המטפלים מפעילים את הזקן בפעילות מהנה וחווייתית. הפרויקט בשיתוף עמותת "עמדא" ​

הגנה על זקנים

תופעת האלימות הינה תופעה כואבת בכל גיל ולדאבוננו התופעה גוברת בחברה הישראלית ואינה פוסחת אף על האוכלוסייה המבוגרת. אנו מאמינים כי לכל זקן הזכות לחיות את חייו בתחושת ביטחון מלאה הן בביתו והן בסביבת מגוריו.  

מהי התעללות כלפי זקנים?

התעללות כנגד זקנים מוגדרת כפעולה חד פעמית או התנהגות המתרחשת בתדירות ופוגעת בזקן באחד או יותר מהתחומים הבאים: פיזי, כלכלי, חברתי, מיני או נפשי. ההתעללות נגרמת ע"י אדם זר או אדם המוכר מסביבתו הקרובה של הזקן כגון: מטפל, בן משפחה, שכן או חבר. התעללות בזקנים עשויה לבוא לידי ביטוי בטווח רחב של התנהגויות פוגעות:
 • התעללות פיזית- התעללות פיזית הינה גרימת כאב או פגיעה פיזית כתוצאה משימוש בכח כלפי הזקן הבאה לידי ביטוי בחבלות, דחיפות, סטירות, דקירות, אונס וכוויות. דוגמאות לסימנים פיסיים כתוצאה מהתעללות פיזית הינם: סימני חבלה, כוויות ושברים בלתי מוסברים וכדומה.
 • ניצול כלכלי-ניצול כלכלי הינו ניצול לרעה ושימוש לא-חוקי, לא מוסמך ולא הולם ברכושו ובכספו של הזקן. ניצול כלכלי בא לידי ביטוי בהונאה, גניבה או לקיחת רכושו של הזקן, ללא הסכמתו או קבלת הסכמתו תוך איום וסחיטה. דוגמאות לניצול כלכלי כוללות, פעולות בנקאיות חשודות, החתמת הזקן על מסמכים משפטיים תוך כדי איומים, מכירת נכס ללא ידיעת הזקן וכדומה.
 • התעללות נפשית ורגשית- התעללות נפשית הינה גרימת סבל נפשי ומצוקה רגשית הבאה לידי ביטוי בצעקות, איומים, כפייה, קללות, עלבונות, השפלות, איומים, ענישה, התעלמות מבקשותיו של הזקן ובהתייחסות אליו כאל ילד. דוגמאות לביטויים התנהגותיים של הזקן להתעללות נפשית הינם הסתגרות, בלבלול, בכי, פחד בנוכחות הפוגע, סירוב לדבר ולשתף פעולה, חוסר יכולת לקבל החלטות והערכה עצמית נמוכה.
 • הפרת זכויות- הפרת זכויות של זקנים מתבטאת בהגבלת החופש האישי של הזקן וקבלת החלטות במקומו בלי לשתפו, לדוגמא ניסיון לכפות על הזקן מעבר לבית אבות תוך הפעלת לחץ עליו.

הזנחה

 • הזנחה אקטיבית: הזנחה מכוונת הבאה לידי ביטוי בסירוב מכוון של המטפל למלא ולספק את צורכי הזקן בהספקת מזון, תרופות, ביגוד ושירותים חיוניים אחרים.
 • הזנחה פסיבית: הזנחה במתן מענה לצורכי הזקן שאיננה מכוונת. לעיתים מתקיימת בשל חוסר יכולת, חוסר בידע, מוגבלות של המטפל העיקרי ותפיסות שונות לגבי השירותים הנדרשים לזקן.
אם אתם או מישהו שאתם מכירים נפל קורבן להתעללות והזנחה, חובה לדווח על כך למשטרה או לעו"ס פקיד סעד באגף הרווחה.
לקבלת יעוץ ועזרה, התקשרו עכשיו, אתם לא לבד!

לדיווחים ופניות בנושא התעללות והזנחה אנא פנו ל:

​​​​​​​המרכז למשפחה

היחידה לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה


 untitled.png

 מידע נוסף באתר רעות משפחה מטפלת, מרכז מידע רעות-אשל​