הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

התחדשות עירונית בתל גיבורים

​​​תוכנית אב להתחדשות עירונית בתל גיבורים

משרד הבינוי ועיריית חולון בשיתוף רשת קהילה ופנאי החלו בהכנתה של תכנית להתחדשות עירונית בתל גיבורים בהתאם לתכנית המתאר חולון 2030.
מטרת התכנית להשפיע על עיצוב דמותה של השכונה לשנים הבאות תוך שדרוג איכות חייהם של תושבי השכונה בכל הפרמטרים האפשריים: מגורים, מרחב ציבורי, תנועה, תשתיות ועוד.

תהליך שיתוף הציבור בתכנית להתחדשות עירונית בשכונת תל גיבורים כלל היכרות והתייעצות עם גורמי המקצוע השכונתיים מכל תחומי התוכן הרלוונטיים לאיכות חיי התושבים- חינוך, בריאות, פנאי, עסקים וכו'. זאת לצד מיפוי מחזיקי העניין השונים, התייעצות וגיוס מובילי דעת קהל ופעילים שכונתיים. מרכז קהילתי "קליין" שימש כעוגן משמעותי להובלת תהליך שיתוף הציבור השכונתי. זאת במישור הקהילתי, התוכני והלוגיסטי וכגורם המתאם והמקשר בין התושבים לבין גורמי העירייה. במישור הקהילתי נערכו מפגשים לציבור הרחב ובנוסף גובש צוות מוביל מקומי של תושבים אשר ליווה את הכנת התכנית, העלה סוגיות וצרכים שעלו מצד התושבים, ותרם תרומה משמעותית להצלחת התהליך. תהליך איתור הצוות המוביל הווה בסיס עבודה משמעותי בתהליך גיבוש שיתוף הציבור. הצוות מנה נציגות תושבים מגוונת; ותיקים, צעירים, נשים, גברים, חרדים, חילוניים, נציגי קהילות שונות, בעלי תפקידים ונציגי הרשות.

מה היא תוכנית אב להתחדשות עירונית?

התחדשות עירונית היא תהליך של שיקום המרקם הבנוי הקיים ושיפורו באמצעות מגוון רחב של כלים, תוך התייחסות הן למצב הפיזי של המבנים והן למצב החברתי של התושבים. התחדשות עירונית תורמת להחייאת המרקם הבנוי, להכנסת שימושי קרקע חדשים, למניעת הזדקנות האוכלוסייה, לניצול יעיל יותר של תשתיות ומוסדות ציבור מתרוקנים ולשמירה על שטחים פתוחים.

הכלים התכנוניים כוללים בין היתר:

  • שיפוץ בניינים קיימים ללא תוספת קומות ויחידות דיור (דוגמת פרויקט שיקום שכונות)
  • הרחבת דירות קיימות
  • עיבוי המרקם הקיים על ידי תוספת קומות ויחידות דיור למבנים קיימים
  • בניה חדשה בשטחים פנויים
  • הריסת הקיים ובניה חדשה (פינוי-בינוי לסוגיו)
  • שיפוץ תשתיות ציבוריות
  • שדרוג המרחב הציבורי, השטחים המשותפים ומבני הציבור
התחדשות עירונית בתל גיבורים
צוות ההיגוי וצוות המתכננים

שלבי עבודה בהכנת  תוכנית האב

שלב א -  מיפוי וניתוח המצב הקיים – בשלבי סיום
שלב ב' -  גיבוש מטרות התכנית ובחינת חלופות – לקראת תחילת 2016
שלב ג' -  גיבוש תכנית מתאר לשכונה וקביעת הנחיות לפיתוח – לקראת סוף 2016

שיתוף ציבור

הכנת התכנית מלווה בתהליך של שיתוף ציבור, שמטרתו לאפשר לצוות המקצועי ללמוד על האופן שבו התושבים רואים את תהליך ההתחדשות העירונית ולמצוא את החלופה הטובה ביותר לשכונה.
תהליך שיתוף הציבור מקודם יחד עם מוטי כהן ,מנהל מרכז קהילתי מקהלות ואורה עג'מי, מנהלת מרכז קהילתי קליין ,אשר גיבשו  צוות מוביל מקומי של תושבים שמלווים את הכנת התכנית ובחירת החלופות.​

מפגש ראשון

במסגרת תהליך שיתוף הציבור התקיימו בחודש יולי שני מפגשים עם תושבי השכונה.
המפגשים הינם חלק מתהליך שילוו את התכנית לכל אורך הדרך.
למפגש הראשון, שהתקיים במעמד ראש העיר, הגיעו למעלה מארבע מאות תושבים.
במפגש זה הציג ראש צוות התכנון את צוות התכנון, הסביר מהי תכנית מתאר, מהי התחדשות עירונית ואלו כלים עומדים לרשות המתכננים (תמ"א 38, פינוי בינוי, ועיבוי בינוי) לאחר המצגת ענה ראש הצוות על שאלות הקהל.

מפגש ראשון תל גיבורים מפגש ראשון תל גיבורים
צילום: אשר ג'ינו                                                        

מפגש שני

במפגש השני השתתפו תושבי השכונה בקבוצות דיון בשיתוף עם נציגי העירייה והצוות המקצועי של התכנית.
קבוצות העבודה היו בנושאים: דיור, תחבורה, חברה וקהילה ומרחב ציבורי.
במסגרת קבוצות הדיון דנו התושבים בסוגיות מהותיות לשכונה איזה כלים יש לי כתושב להשפיע על אופי השכונה? מתי זה יקרה? האם ישנם תחומים הדורשים שיפור או שינוי מהותי בשכונה? איזה דברים קיימים בשכונת תל גיבורים שחשוב לשמור עליהם במסגרת התכנית?
הרעיונות, המחשבות והצרכים שעלו על ידי התושבים במפגשים אלו יהוו בסיס לקביעת מטרות ויעדי התכנית, ובשלב מאוחר יותר יסייעו בקביעת החלופות השונות לתכנון.

מפגש שני תל גיבורים מפגש שני תל גיבורים 
צילום: אשר ג'ינו​​

מפגש שני תל גיבורים  מפגש שני תל גיבורים
צילום: אשר ג'ינו

​מפגש שלישי

מטרת המפגש השלישי: הצגת כיווני הפיתוח ותכנית האב להתחדשות עירונית בתל גיבורים. בפני כ- 150 משתתפים הוצגה מטרת תוכנית האב - להשפיע על עיצוב דמותה של השכונה לשנים הבאות תוך שדרוג איכות חיי התושבים בשכונה בכל הפרמטרים: מגורים, מרחב ציבורי, תנועה, תשתיות ועוד.
את המפגש פתחו גלית רונן, מאגף התחדשות עירונית במשרד השיכון, קובי מכלוף, נציג צוות התושבים שמלווה את התכנית וראש העיר מוטי ששון. אדר' יוסי פרחי, ראש צוות התכנון, הציג את כיווני הפיתוח העיקריים של התכנית. בחלקו השני של המפגש, נחלקו המשתתפים ל- 3 קבוצות בהן יכלו אנשי המקצוע להאזין לסוגיות ולהשיב על שאלות ותהיות כפי שהעלו התושבים. הדיונים איפשרו לאנשי המקצוע ללמוד על האופן שבו התושבים רואים את תהליך ההתחדשות העירונית ולקדם את התכנית הטובה ביותר לשכונה. כל ההערות והשאלות שעלו במפגש נרשמו וייבחנו על ידי הצוות המקצועי של התכנית ולאחר שלב זה תגובש התכנית הסופית שתוצג במפגש נוסף לתושבי השכונה.

מפגש שלישי תל גיבורים מפגש שלישי תל גיבורים       
 צילום: אשר ג'ינו​

מפגש שלישי תל גיבורים מפגש שלישי תל גיבורים       
  צילום: אשר ג'ינו

מפגש שלישי תל גיבורים
צילום: אשר ג'ינו

לתשומת לבכם: הערה לגבי המצגת - נתוני הטבלה והמתחמים הינם פוטנציאל הפיתוח בשכונה, אך אינם סופיים, ורק לאחר קידום מסמכי התכנית ואישורם במסגרת הועדה המקומית ניתן יהיה לציין מתחמים ונתונים מדויקים.​

פניות בנושא הנגשת המצגת לבעלי צרכים מיוחדים יש להפנות לאגף לתכנון אסטרטגי בדוא"ל: tamars@holon.muni.il

מפגש רביעי

ביום חמישי 7 ביוני נערך מפגש תושבים רביעי, בו לקחו חלק מנכ"ל העירייה יוסי סילמן, נציגת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית גלית רונן, מהנדסת העיר אדר' מימי פלג ומנהל אגף אדריכלות ותכנון עיר, אדר' אביעד מור.

מנכ"ל העירייה הרחיב בכמה מילים על האתגרים הניצבים בפני העירייה והתושבים בפרויקטים של התחדשות עירונית בהיבט של חידוש התשתיות ומבני הציבור. כמו כן, התושבים עדכנו כי בימים אלו מוקמת המינהלת להתחדשות עירונית אשר תמוקם בשכונה מבין תפקידיה לסייע וללוות תושבים אל מול הליך ההתחדשות על כל רבדיו.

אדר' יוסי פרחי שערך את התכנית, הציג את עיקריה ואת השינויים שעלו בעקבות מפגשי התושבים.

אדר' אביעד מור, מנהל אגף אדריכלות ותכנון עיר ואדריכל העיר ענה על שאלות בנושאים שונים ומגוונים ועדכן את באי הכנס כי יתקיימו ימי מפגשים אישיים במטרה לתת מענה לכלל מי שלא הצליח להתבטא בכנס.​