הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

עיר העיצוב

​​​ "העידן בו ישלוט העיצוב" כותבת פאולה אנטונלי, האוצרת הראשית לאדריכלות ולעיצוב במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק: "העיצוב התפשט כמו גז כמעט לכל היבט של הפעילות האנושית, ממדע וחינוך ועד לפוליטיקה וקביעת מדיניות. הסיבה פשוטה: אחת המשימות החשובות ביותר של עיצוב היא לסייע לאנשים להתמודד עם שינויים".

הגלובליזציה והתהליכים הכלכליים העולמיים מובילים לשינויים משמעותיים באורח החיים. העולם מוצף במוצרים זולים ולכלכלה המודרנית אין אפשרות להתחרות בעלויות כח האדם הקיימות במדינות כמו סין ושאר מדיניות אסיה.

היתרון היחסי של החברה המערבית והישראלית בפרט הוא ידע ויצירתיות. העיצוב משלב בין שני אלה.

בחולון מאמינים כי עיצוב יהפוך בשנים הבאות לחלק משמעותי יותר ויותר בכל מוצר שנצרוך ובכל פעולה שנבצע בחיי היום יום. כבר היום אנו עדים לתהליכי עיצוב הנטמעים בחיינו ולאחר שהם שם – נדמה כי תמיד היו שם, ואי אפשר בלעדיהם. מה שפעם היה מותרות הוא היום המובן מאליו. אחד מענפי הייצוא המרכזיים של מדינת ישראל בשנים הבאות יהיה ככל הנראה עיצוב ועל כן קידום הידע בתחום זה - הוא משימה לאומית.

העיר חולון המבקשת להוביל ולהשפיע על החברה ועל התרבות בישראל – נרתמת לקידום נושא זה בתיאוריה ובמעשה.

מוזיאון העיצוב חולון הינו גולת הכותרת והוא משקף את מחויבותה המתמשכת של העיר חולון לחינוך ולתרבות ואת שאיפתה לקדם את תחום העיצוב למקום מרכזי בסדר היום התרבותי של ישראל.

בחזון העירוני של העיר חולון נכתב כי: חולון תהווה מוקד פעילות בינלאומי מוביל לחדשנות בעולם העיצוב.

בדגשים העירוניים לשנים:2011-2012 נקבע כי: "תוטמע שפת העיצוב בהוויה העירונית והחינוכית תוך יישום עקרונות אקולוגיים ב"שפת הרחוב בעיר", ואף צוין כי: "קידום אזור התעשייה חולון ייעשה תוך שילוב יכולות העיצוב והידע הקיימות בעיר לשם פיתוח התעשייה והעסקים הפועלים כיום ומשיכת יזמים חדשים"

ובשטח דברים קורים. כך לדוגמא כל הגלריות העירוניות בחולון התמקדו בשנים 2010-2012 בתערוכות בנושא העיצוב על מגוון ביטוייו.

בתכנון הקמת סדנאות למעצבים בתוך אזור התעשייה, בהן הם יוכלו ליצור ולייצר בתנאי חממה. שם הם יוכלו לפרוח ולצאת לדרכם העצמאית לאחר שירכשו ניסיון ושם.

השנה קיימנו בחולון בשיתוף עם קהילת המעצבים הישראלית שבוע של אירועי עיצוב במוזיאון וברחבי העיר. יוזמה זו היא נדבך נוסף בתהליך אותו מובילה העיר לקידום העיצוב בישראל והפיכתה של חולון למרכז עיצוב ארצי.

"העידן החדש הזה כבר החל", כותבת פולה אנטונלי, "העיצוב נע לכיוון מרכז הבמה של המסע האנושי הנצחי שמטרתו יצירת יופי מתוך הכרח".

סרט אודות חולון עיר העיצוב אשר שודר ב'ערוץ החיים הטובים'

מתחמי עיצוב בעיר

הגלריות העירוניות לעיצוב ואמנות

בחולון ארבע גלריות עירוניות המציגות תערוכות מתחלפות של עיצוב עכשווי ישראלי: המשכן לאמנות בית מאירוב, גלריית חנקין, גלריית החווה, גלריית תיאטרון חולון. בשדרות דב הוז מוצגות תערוכות חוצות. הכניסה לגלריות הינה ללא תשלום.   

מוזיאון העיצוב חולון

מוזיאון העיצוב חולון הינו הראשון בתחומו בישראל. המוזיאון, שהוקם ביוזמת עיריית חולון ובמימונה, הינו מוקד פעילות בינלאומי מוביל לחדשנות בעולם העיצוב. המוזיאון תוכנן על-ידי רון ארד אדריכלים וכבר זכה להכרה בינלאומית כאחד ההישגים הארכיטקטוניים המקוריים ביותר של תחילת המאה ה-21.
למידע נוסף

שבוע העיצוב

שבוע העיצוב הישראלי חולון, מציג באמצעות תערוכות וימי עיון הישגים של אנשי המקצוע בתחומי העיצוב ובתעשייה המקומית, מהווה במה לדיון מקצועי בסוגיות עיצוב ומדגיש את הקשר הישיר בין עיצוב ישראלי לבין תעשייה "כחול לבן". שבוע העיצוב מתקיים מידי שנה. כדאי לעקוב אחר הפרסומים בנושא.
למידע נוסף

מדיטק חולון

מדיטק חולון הוא מתחם תרבות יוצר, המשלב בתוכו את תיאטרון המדיטק, הספרייה המרכזית, סינמטק חולון, המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס ואת מוזיאון העיצוב חולון.
לאתר האינטרנט של מדיטק

המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס

מוזיאון ראשון מסוגו וייחודי בארץ, המציג תערוכות של טובי היוצרים בתחום במטרה לקדם את ההבנה וההכרה של היצירה הויזואלית כמגיבה וכמתמודדת עם המציאות החברתית-פוליטית.
למידע נוסף

ספריית החומרים

ספריית החומרים מעניקה לעוסקים בתחומי העיצוב והאדריכלות, ההנדסה, התעשייה והאקדמיה, מידע זמין ועדכני על המתחדש בעולם החומרים, ומאפשרת מגע בלתי אמצעי עם החומר. הספרייה, הקרויה iMatter, נפתחה בראשית 2008 בתמיכת עיריית חולון ומשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (תמ"ת), כחלק ממתחם מדיטק חולון ומוזיאון העיצוב.
לאתר האינטרנט של ספריית החומרים

גני סיפור

"גן סיפור" הינו פרוייקט פיסול יחיד מסוגו בישראל שהוקם ביוזמתה של עיריית חולון. בגנים הוצבו פסלי סביבה בהשראת סיפורי ילדים אהובים ומוכרים.
למידע נוסף