הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

ילדים ונוער

​​​​​​​​​​​​​​​​​מהו השירות?

טיפול ומתן מענים לילדים ובני נוער הסובלים מקשיי תִּפקוּד בתחום האישי-משפחתי ובתחום החברתי-לימודי. מטרת השירות היא להבטיח את התפתחותם ואת גדילתם התקינה במסגרת הקהילה.
במקרים בהם נמצא כי הקטין נזקק להגנה על שלומו הנפשי והפיזי מטפלים פקידי הסעד (עו"סים בעלי מינוי מיוחד לנושא) מתוקף סמכותם עפ"י חוק הנוער - טיפול והשגחה וחוק חסרי-ישע.
מרבית המאמץ נעשה בכיוון הישארותם של הילדים במסגרת ביתם, משפחתם וסביבתם הטבעית. לצורך כך ניתנים שירותים בתוך הקהילה: שילוב במעונות יום, מטפחים, חונכים והשמה במשפחות אומנה. באותם מקרים בהם אין אפשרות להשארת הילד בביתו נשקלת האפשרות לסידור חוץ​-ביתי.

מי זכאי?

בני 0 עד 18 שמשפחותיהם נמצאות בקשר עם עובדים סוציאליים באגף הרווחה, אשר עומדים בקריטריונים של משרד העבודה והרווחה.

פירוט השירותים

  • מועדוניות טיפוליות - פועלות לאחר שעות הלימודים ומספקות את צורכיהם האישיים, החברתיים וההתפתחותיים של ילדים ממשפחות המתקשות במילויים.
  • מעונות קהילתיים - מופעלים במודל של מערכת משפחתית ומיועדים לילדים מחולון שנזקקו לסידור מחוץ לביתם. (בשיתוף עמותת "אור-שלום"). 
  • מרכז "אורים" - מסגרת טיפולית רב מקצועית אשר מטפלת במשפחות להן ילדים בגילי 12-5. המסגרת פועלת למניעתם וצמצומם של מצבי סיכון בהם נמצאים הילדים ולשיפור תפקוד ההורים.
  • מרכז הורים מתבגרים - "נעורים" מסגרת טיפולית רב מקצועית אשר מטפלת בהורים ומתבגרים בגילי 18​-12 במטרה למנוע מצבי סיכון של המתבגרים ולשפר את הקשר והתקשורת במשפחה.
    במרכז ניתנים טפולים שונים המותאמים לצרכי המשפחה. 
  • תוכנית "ראשית" - מיועדת למשפחות עם ילדים בסיכון בגילי לידה ועד שמונה במטרה לשפר את המיומנויות ההוריות. התוכנית מופעלת ע"י עו"ס בבית המשפחות.
  • תוכנית ביתית - מיועדת לאימהות לילדים בגיל​י לידה ועד שלוש, בנות העדה האתיופית. במסגרת התוכנית האימהות מקבלות בביתן ידע וכלים בתחום גידול ילדים בגיל הרך. 
הערה: משפחתונים - הפיקוח על המשפחתונים בחולון הועבר לעמותת "נאות מרגלית". לקבלת מידע אודות המשפחתונים יש להתקשר למוקד העמותה: 1-700-706-543.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​