הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

אסבסט

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​האסבסט הוא שם כללי לקבוצת חומרים טבעיים בעלי מבנה גבישי של סיבים צרים, ארוכים ונפרדים, הנבדלים זה מזה בהרכבם. האסבסט נכרה במחצבות בארצות שונות בעולם (לא בישראל). סיבי האסבסט חזקים מאד, הם עמידים בפני אש, חום, קורוזיה, כוח מכני, לחות, שחיקה, כימיקלים, ומאופיינים באורך חיים רב. תכונות ייחודיות אלו, בשילוב מחיר נמוך, הן שהביאו את האסבסט לשימוש במגוון רחב ביותר של בידוד תרמי, בידוד אקוסטי, חומרי בידוד ובניי​ה, בתקופה של מעל 100 שנה.​

מומחי רפואה קבעו ואישרו שכל סוגיו של האסבסט הינם מסרטנים בבני אדם, ולמעשה האסבסט סומן כגורם המוביל למחלות סרטן תעסוקתיות. חדירת סיבי אסבסט למערכת הנשימה עלולה לגרום למחלות קשות, שאינן ניתנות לריפוי ומופיעות לאחר תקופת חביון ארוכה, הנעה בין מספר שנים ועד 30 או 40 שנה ואף יותר לאחר החשיפה הראשונית. עם זאת, חשוב לדעת, כי האסבסט מסוכן לבריאות רק כאשר הוא במצב התפוררות שמשחרר סיבים לאוויר.

בישראל, למרות ההגבלות אשר הוטלו על הסחר והשימוש באסבסט, תפוצתו עדיין בהיקף הדורש התייחסות מקצועית מיוחדת, זאת על מנת להקטין את סיכון חשיפת האוכלוסייה​.
לאור האמור לעיל, עיריית חולון באמצעות היחידה לאיכות הסביבה, מקפידה על טיפול במפגעי אסבסט במפעלים ועסקים טעוני רישוי וכן במבני ציבור.​

כמו כן, במקרים בהם גורם עבריין ובלתי מזוהה השליך שלא כחוק אסבסט לרשות הרבים, עיריית חולון באמצעות מחלקת התברואה דואגת לסילוק האסבסט לאתר הטמנה מאושר.

מפגעי אסבסט

בטבלאות שלפניך מובא מידע על מפגעי אסבסט בהיבטיהם השונים:​

קישור לדו"ח

טיפול בהיתרי הריסה, במסגרת היתר בנייה​ 

מעקב אחר אישורי הועדה הטכנית לאבק מזיק הפועלת מטעם המשרד להגנת הסביבה ומשרד התמ"ת בגין עבודות אסבסט. מעקב זה נעשה ע"י המתכננת הסביבתית ביחידה לאיכות הסביבה.
 
קישור לדו"ח

 בהיתרי הריסה, במסגרת היתר בנייה  טיפול בהשלכת אסבסט ברשות הרבים – ע"י מחלקת תברואה.