הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

היערכות לשינוי האקלים

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​שינוי האקלים כבר כאן, וחולון נערכת להתמודדות עם הנושא.
על פי מחקרים עדכניים, חולון נמצאת במרכזו של אֵזור גיאוגרפי בו שינויי האקלים צפויים להיות קיצוניים ומוחשיים בעתיד הקרוב מאוד.
בשנת 2020, חתם ראש העיר מוטי ששון על אמנת COM MED - אמנה של ערים מסביב לים התיכון הלוקחות אחריות על ההתמודדות עם שינוי אקלים, במטרה להשפיע על איכות החיים של תושביהן.
חולון מחויבת, כחלק מהפעילות בפורום ה-15, להפחתת זיהום אוויר ולהתמודדות עם שינוי אקלים. לשם כך, חולון פועלת בדרכים​ הבאות:

אמנת ראשי הרשויות המקומיות לאקלים ולאנרגיה

חולון כבר נמצאת ב​​חוד החנית של הפעילות להיערכות לשינוי אקלים ולאנרגיה מקיימת. העיר נחברה יחד עם 11 רשויות מקומיות ואשכולות של מועצות אֵזוריות להשתתף בפרויקט "המאיץ" של משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה ומרכז השלטון המקומי. "המאיץ" מספק מסגרת פעולה וייעוץ מקצועי לתכנון ההיערכות העירונית לשינוי אקלים ולהקמת תוכנית להפחתת פליטות גזי חממה. 

כיצד נערכים לשינוי​​​ אקלים?

העירייה מיפתה את המצ​​​ב בעיר ומצאה כי שני האיומים העיקריים הצפויים בעתיד הקרוב הם הצפות באירועי גשם גדולים, ועליית הטמפרטורה שמתבטאת באירועי חום קיצוני ארוכים וקשים יותר.

בשיתוף פעולה בין העירייה, לתושבים, לעסקים ולגורמים נוספים הפועלים בעיר, מתגבשת בימים אלו תוכנית שנותנת מענה כולל ומקיף לשני האיומים האלו בסקטורים שונים בעיר, ובכללם: תחבורה, אנרגיה, ניקוז, בנייה, פסולת, שטחים פתוחים ועוד. 

כיצד מפח​​יתים את פליטות גזי החממה? 

ראשית, נערך בעיר סקר פליטות מקיף שכלל את רובן המוחלט של הפליטות בעיר. ממצאי הסקר מעלים כי כמחצית מהפליטות הן מצריכת אנרגיה (בעיקר חשמל), ויתר הפליטות מתחלקות בסדר יורד מתחבורה (פרטית וציבורית), פסולת המיוצרת בעיר, מים ועוד.
לאור ממצאי הסקר, נמקד את הפעילות בהפחתת הפליטות של חולון בעיקר במגזר האנרגיה – אולם נפעל גם להפחתת הפליטות מתחבורה ומפסולת.
פליטות גזי החממה העירוניות (טון ש"ע פד"ח לשנת הדיווח). המרכיבים בה​: חשמל ואנרגיה, מים, פסולת, תחבורה

על מנת להפחית את פליטות גזי החממה הנובעות משימוש באנרגיה, ניתן לפעול בשתי דרכים במקביל: לייעל את השימוש באנרגיה קיימת, ולצד זה, לקדם הפקת אנרגיה מתחדשת, מקיימת.
בימים אלו אנו מתכננים את הצעדים הבאים לייעול השימוש באנרגיה ולהפקת אנרגיה מתחדשת בעיר. לצעדי הפחתת הפליטות יש בדרך כלל יתרונות נוספים, כמו הפחתת זיהום האוויר, שיפור בריאות התושבים, והפחתת עלויות עירוניות שמושתות על התושבים. מתוך סל הפתרונות הקיימים מהסוג הזה, נתכנן ונבצע את המתאימים ביותר לעיר. לדוגמה, "פתרונות מבוססי טבע" כבר מיושמים בעיר ובעזרתם אנו מפחיתים את היקוות הנגר העילי ואת סכנת ההצפות.