הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

פארק החולות

​​​​​​​​רקע כללי 

אזור חולות חולון נמצא במישור החוף הדרומי של ארץ ישראל, מדרום מערב לאגן הניקוז של נחל איילון, יובלו של נהר הירקון. מקור החול הוא נהר הנילוס במצרים אשר מביא עמו סחף רב שהוא תוצר בלייה של סלעי גרניט, מרמת חבש ומישורי סודן אל הדלתא. זרמי הים באגן המזרחי של הים התיכון מסיעים את הגרגרים ומשקיעים את החול על קו החוף הארצישראלי. חולות מישור החוף צעירים מאד מבחינה גיאולוגית והחלו להצטבר לפני כ 5,000 שנה ובעיקר ב 1,300 השנים האחרונות. עם הקמת הסכר הגדול באסואן (שנחנך בשנת 1970) נחסמה דרכם של חומרי הסחף אל הים. אולם, בים נותרו עדיין כמויות עצומות שמוסעות אל חופי ארץ ישראל.

 אזור החולות בדרום חולון הוא חלק מגוש החולות חולון – ראשון לציון בו רצועת חולות מישור החוף מגיעה לרחבה המקסימאלי: כ-7 ק"מ. בגוש החולות מצויים רבדים של כורכר, חמרה חולית ורכס כורכר חופי. בעבר השתרע גוש זה על פני כ 59,000 דונם ושרד כאזור בלתי מופרע עד לתחילת שנות השבעים של המאה העשרים, במהלכן נסללו כבישים והורחבו שטחי הערים חולון וראשון לציון.​

כיום נותרו באזור כ 28,000 דונם של חולות, מתוכם רק כ 30% אינם מופרים. החולות ברובם מיוצבים או מיוצבים למחצה ושולטים בהם נופי צומח אופיניים לחולות. בגוש חולות חולון ראשון לציון תועדו 118 מיני צמחי חולות, בהם 28 מינים אנדמיים (מקומיים). 

מיקום וגבולות

אזור חולות חולון משתרע בדרומה של העיר על פני כ 4,000 דונמים.
גבולותיו של האזור: בצפון – שדרות מנחם בגין ופארק פרס, במזרח – הכביש המהיר תל אביב אשדוד (מספר 4), במערב – רחוב שמחה ארליך וקריית בן גוריון, בדרום – גבולה המוניציפאלי של ראשון לציון (השכונות רמת אליהו, נווה ים ואזור הקניונים).

צפיפות האוכלוסייה במישור החוף היא הגבוהה ביותר בישראל. התפשטות מתמדת של האזורים המבונים צמצמה במידה ניכרת את שטחי החולות והפכה אותם לבית הגידול הנדיר ביותר בארץ. אזור החולות בדרום חולון מהווה בית גידול ייחודי מאחר והוא מהווה גבול תפוצה צפוני למינים מסוימים ממוצא מדברי וגבול תפוצה דרומי למינים אחרים מוצא צפוני. בשטחי החולות קיים פסיפס של בתי גידול וחברות צמחים,המשקפים דרגות שונות של ייצוב בחול ושל תכונות פיסיקליות וכימיות שונות של הקרקע.

פארק החולות
​פריחה בפארק החולות (שקע ח 400 ), צילום רמי אהרוני

שטח ונוף 

​ באזור הוגדרו 6 יחידות נוף שונות:

  1. אזור החוליות – ליבת האזור כ 61% מהשטח. שטח שמור יחסית, הכולל ארבעה בתי גידול עיקריים: דיונות מיוצבות חלקית, שקעים, שקעים לחים ודיונות מיוצבות. השקעים שבין הדיונות מתאפיינים בכיסוי צמחי ובעושר מינים גבוה יותר מאשר בדיונות, זאת בשל מפלס מי התהום הגבוה וההגנה מפני הרוח.
  2. דיונות לא מיוצבות – בשולי האזור ובסמוך לשני הכבישים החוצים אותו (הכביש ממערב למזרח – דרך הביטחון ההיסטורית, והכביש מצפון לדרום – סעיף דרך הביטחון המוביל כיום אל בית המטבחיים), יש דיונות לא מיוצבות. הדיונות החשופות מהוות כ 12% מהשטח. בחלקן ניתן להבחין בתהליך ייצוב החול על ידי ידיד החולות, לענה חד זרעית וגומא הקרקפות, אליהם מצטרף רותם המדבר במדרונות המוגנים מהרוח.
  3. אזורי מעבר – רצועת מעבר המהווה כ 3% מהשטח, מפרידה בין אזור החוליות לשוליים המופרים הגובלים באזור התעשייה של חולון בצפון מזרח ובין אזור החוליות לאתר הפסולת בצפון מערב האזור. הצמחייה ברובה היא לענה חד זרעית, רותם המדבר ותלתן דו גוני. אליהם נלווים מינים פולשים כגון: פרקינסוניה שיכנית, שיטה מכחילה, קיקיון מצוי ומיני באשה ים תיכוניים כשיבולת שועל נפוצה וחרצית עטורה.
  4. שולים מופרים – אזור החולות מוקף ברצועה של שוליים מופרים המהווה כ 15% מהשטח. רוחב הרצועה נע בין 10 מ' בגבול שכונת המגורים שמצפון (רחוב מטולה) ל 60 מ' בגבול שכונות המגורים שמדרום או מערב (קריית בן גוריון). בצד המזרחי הגובל באזור התעשייה רוחב השטח המופר מגיע עד 170 מ'. שם הפגיעה נגרמת בעיקר מגרוטאות וערמות פסולת בניין. השטח המופר מכוסה במינים פולשים כשיטה מכחילה ואקליפטוס.
  5. אתר הפסולת - בצפון מערב האזור נמצא אתר פסולת בניין לא פעיל המהווה כ 7% מהשטח. הצמחייה נשלטת על ידי מינים פולשים.​
  6. אתר מגדל המים במולדת – מגדל המים ניצב על גבעה בשוליים הצפוניים של האזור הגובלים בפארק פרס ובפארק המים ימית. האתר מהווה כ 2% משטח החולות ומסביבו נמצאים שרידי בתים של שכונת מולדת.

 גובה טופוגרפי

  • גובהו של האזור: 30 מ' – 68 מ' (באזור גבעת חולון).​

 נקודות ציון היסטוריות באזור חולות חולון

הצומח באזור​

אזור חולות חולון הוא אזור בעל ערכיות אקולוגית גבוהה. למרות מימדיו הקטנים, כ 4,000 דונמים, תועדו בו בעלי חיים וצמחים רבים. ביניהם מינים מוגנים, נדירים בסכנת הכחדה. חולות חולון הם אחד האזורים האחרונים בהם ניתן עדיין לשמר ולשקם את המערכת האקולוגית הייחודית של חולות מישור החוף הדרומי. שימור אזור חולות זה יתרום לשמירת גבולות התפוצה של מינים ים תיכוניים ומדבריים כאחד, ולקיום קשר ורצף בין אוכלוסיות באזורי חולות בצפון ודרום מישור החוף. בלב אזור החולות ובשוליו תועדה מרסיה זעירה, לוענית החולות שהן מינים נדירים ייחודיים לאזור החולות. עוד נמצאים באזור ארכובית ארצישראלית, אשל הפרקים, גזר החוף, דרדר, חומעה מגויידת, ידיד החולות, לענה חד-זרעית, מררית החוף, עלקת, קיפודן פלישתי, שבולת שועל, שמשון סגלגל ועוד. באזור נמצאים עצי שקמה, שיזף ואקליפטוסים.


פארק החולות בסיור שטח ידיד החולות
קבוצת דיון בנושא פארק החולות בסיור שטח,                       ידיד החולות על דיונה חמימה, צילום רמי אהרוני
מדריך אמנון זילבר. צילום רמי אהרוני

הסרת מינים פולשים

באזור חולות חולון נמצאים מיני צומח פולשים, הבולט טיונית החולות, צמח ממשפחת המורכבים, שמקורו מאמריקה הלטינית והוא מתפשט בכל אזור מישור החוף. תהליך התפשטותו מוביל לאיבוד ערכי טבע ויצירת נוף חדגוני. עיריית חולון והחברה להגנת הטבע בעזרת המשרד להגנת הסביבה וקרן ברכה יזמו בשנת 2008 פרויקט חינוכי משותף שמטרתו לחשוף את הטיונית מחולות חולון ובכך לשמור על המגוון הביולוגי הייחודי לחולות חולון. את הפרויקט מוביל ד"ר עודד כהן. במסגרתו יוצאים לשטח המיועד להקמת פארק החולות (כ 1,400 דונם) כיתות תלמידים מלוות במורים אשר מסירות במו ידיהן את הטיונית. קדמו לפעילות בשטח הדרכה, לימוד והסבר בבית הספר.

​כיתה ח' 3 מבית ספר קציר בתדריך לקראת יום פעילות בחולות​
​כיתה ח' 3 מבית ספר קציר בתדריך לקראת יום פעילות בחולות
     

בעלי החיים באזור

בחולות מישור החוף שוכנים 36 מיני זוחלים יבשתיים דוגמת נחשים – מטבעון מדברי, נחש כיפה, נחש חולות. חומטים – נחושית החולות, שממיתיים – ישימונית מצויה, לטאיים – שנונית החולות, וכוחיים - כוח אפור הוא הלטאה הגדולה בישראל, ובית גידולה הוא חולות נודדים ויציבים למחצה. החל מהמחצית השנייה של המאה העשרים גבול תפוצתו של הכוח נסוג דרומה, חולות חולון מהווים את גבול תפוצתו הצפונית. חולות חולון היוו גבול תפוצה צפוני של חרדון חולות, נראה כיום כי הוכחד באזור. עוד נמצא באזור את צב היבשה המצוי.

 
מקווי מים עונתיים הנוצרים בחורף בשקעים בחולות מהווים בית גידול בו מתקיים מגוון רחב של חסרי חוליות ודו חיים. בבית גידול זה ניתן למצוא את טריטון הפסים שהוא מין נדיר הנמצא בסכנת הכחדה חמורה.
מרבית מיני היונקים הגדולים בחולות מישור החוף וחולות חולון אינם ייחודיים לאזור החולות. ניתן למנות בהם את הצבי הישראלי, תן, שועל מצוי, חתול ביצות, ארנבת ודורבן. יונקים קטנים – גרביל החוף, מריון החולות וירבוע החולות.
פארק החולות עקבות.
​עקבות נחליאלי בחול, סתיו 2010, צילום רמי אהרוני

 
עיריית חולון מקדמת תוכנית לבניית פארק חולות חולון אשר יישמר משאב טבע זה ההולך ומתכלה.