הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

המאבק ברעש המטוסים

​רק​​ע 

נמל התעופה בן גוריון שוכן בסמיכות לישובים צפופי-אוכלוסיה: תל אביב (בעיקר חלקה הדרומי), חולון, בת-ים, ראשון לציון, לוד, יהוד, אור-יהודה וישובי בקעת אונו, בית-דגן וישובי המועצה האיזורית עמק לוד. העיר חולון היא אחת הערים הנפגעות ביותר מרעש המטוסים הממריאים, שכן מסלולי השדה ממוקמים כחמישה קילומטרים בלבד משכונותיה המזרחיות של העיר. מנתב"ג ממריאים לחו"ל מדי יום עשרות רבות של מטוסי נוסעים, ומספר ניכר של מטוסי מטען ומטוסים צבאיים. על פי הנהלים ונתיבי האוויר הקיימים כל מטוס הממריא מערבה מנתב"ג חולף גם ביום וגם בלילה מעל שכונות העיר חולון ביציאתו לעבר הים.

תבנית התפעול בנתב"ג, עם סיום שיפוץ המסלולים בשנת 2015, בנויה כך שהמטוסים נוחתים ממערב (מעל תל אביב) או מצפון (ראש העין, וישובי דרום השרון), וממריאים לכוון דרום מערב ('בין' חולון לראשון לציון). גם מטוס ממריא המקפיד על טיסה מדויקת בנתיב – מחויב, על פי הנוהל הקיים, לטוס מעל מבואותיה הדרומיים של העיר חולון (שכונות קריית-שרת וקריית בן-גוריון), ולחשוף את תושביהם למפלסי רעש גבוהים ביותר. 
עיריית חולון הובילה לכל אורך השנים מאבקים נחושים לאיסור ההמראות בשעות "חלון הלילה", וזאת אף בתקופת שיפוץ המסלולים. מאבקים אלה הוכרעו 3 פעמים בבג"ץ. ההסגר הקיים כיום מעוגן איפוא בפסק דין של בית המשפט העליון והפרתו על הנה עבירה חמורה.

במסגרת אישור תוכנית המתאר הארצית תמ"א 2/4 נתב"ג (נתב"ג 2000), אושרו תנאים ואמצעים סביבתיים מחייבים האמורים בביצועם כמקשה אחת למזער את מטרדי הרעש מעל האזור. 
עיריית חולון בראשות ראש העיר מוטי ששון הובילה את המאבק של פורום הערים הנפגעות מרעש המטוסים ומתוכנית נתב"ג 2000. המאבק ברעש המטוסים צבר עד היום מספר הישגים ועדיין רבות הדרישות שטרם מולאו.

הישגי המאבק ב​​רעש המטוסים:

 1. איסור המראות מטוסים בין השעות: 01:40 – 05:30 בחורף ועד 05:00 בקיץ.
 2. המלצה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה להחיל את שעות איסור ההמראות כבר מהשעה 01:00.
 3. עד השעה 06:00 מותרות המראות של מטוסים שקטים במיוחד בלבד. במקרים חריגים בלבד ובתנאים מגבילים, תותרנה המראות בין 01:40 ל 02:00.
 4. איסור המראת מטוסים רועשים במיוחד (על פי אמנות ותקנות בינ"ל) להוציא מטוסי חיל האוויר.
 5. הקמת תחנות ניטור רעש בחולון. עיריית חולון רשאית לקבל את כל האינפורמציה הנוגעת לניטור הרעש ולאמצעי האכיפה שננקטו בגינו.
 6. הכרה עקרונית בצורך למיגון אקוסטי של בתי-ספר.
 7. החלטה על שיפוי ופיצוי של כל הנפגעים הפרטיים והעירוניים מעצם אישורה של תמ"א (תוכנית מתאר ארצית) 4/2 – נתב"ג.
 8. אין נחיתות מטוסים מעל חולון.
 9. העלאת המודעות הציבורית לחשיבות המאבק ברעש המטוסים.

הדרישות שטרם מולאו:

 1. הקמת שדה תעופה משלים והפעלתו המלאה במהרה, וזאת תוך כדי יצירת קשר מחייב בין תכנון, ההקמה וההפעלה של השדה המשלים להמשך פיתוח נתב"ג. במילים אחרות הקמת השדה המשלים והפעלתו חייבת להגביל את הפעילות בנתב"ג בשעות הלילה (החל מהשעה 22:00 עפ"י דרישת עיריית חולון). נכון להיום עדיין לא הוחל בתכנונו של השדה המשלים, זאת למרות שהיתה בנדון המלצה מפורשת של המועצה הארצית לתכנון ובניה בעת אשור התוכנית תמ"א 2/4 נתב"ג.
 2. עיבוי ופיתוח מערך ניטור הרעש הקיים כך שיעניק "תמונת אמת" מלאה אודות המתרחש במרחב וזאת תוך כדי אכיפה משמעותית ומאסיבית של מפלסי הרעש ונהלי הטיסה.
 3. החמרת האכיפה.
 4. איסור טיסות ו/או הפעלת נתב"ג בין השעות 22:00 – 06:00 ועדכון מקביל של מפת התח"ר, תוך כדי צמצום המגבלות לבניה למגורים בדרום העיר חולון.
 5. איסור הפעלתם של סוגי מטוסים רועשים במיוחד כמקובל בעולם. (איסור מוחלט כולל ח"א).
 6. פיזור גיאוגרפי מירבי של ההמראות והנחיתות במרחב נתב"ג .
 7. בדיקה מחודשת של כל נוהלי הטיסה מההיבט הסביבתי כמו גם את השפעת מטרדי הרעש הסביבתיים ביום ובלילה על הסביבה הטבעית והאנושית ולאורך שעות היממה כולה.
 8. ביצוע המלצת המועצה הארצית לתכנון ובניה על פיה החל מ1.6.99- יש להרחיב את תחום הגבלת הפעילות מנתב"ג ולמנוע המראות מטוסים בין השעות 05:30 – 01:00.
 9. שיפוי ופיצוי לנזקים הנגרמים לתושבי העיר כמו גם לעירייה עצמה. 
פניית מוטי ששון למנהל רשות התעופה האזרחית בעקבות ההצעה להתרת המראות מנתב"ג בשעות הלילה.
פברואר 2010
להצטרפות לקבוצת המאבק בהתרת המראות מנתב"ג בשעות הלילה.

בכל תלונה בנושא רעש מטוסים, סטיות מנתיבי טיסה, טיסות נמוכות וקרבת יתר בין מטוסים וכו' יש לפנות אל מוקד המידע הסביבתי (והתלונות) במחלקת איכות הסביבה של רשות שדות התעופה באמצעות:
טלפון: 03-9750287
פקס: 03-9750162
 • צוות המוקד נותן שירותים ומענה אנושי בימי העבודה א'–ה', בין השעות 8:00–16:00 .
 • בשאר שעות היממה, קיים מענה קולי בטלפון להשארת הודעות/ שאלות.