הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

 

רעש

​​​​​​​​​​​​הרעש והשלכותיו

הרעש הוא קול לא רצוי והפרעה סביבתית.
רגישות האוכלוסייה למפגעי רעש גדלה והולכת, כך גם הדרישה לנקיטת אמצעים להפחתתם.
לרעש מגוון רחב של השפעות על הגוף והנפש של האדם. הרעש מעיק על העצבים, מגביר את צריכת האנרגיה של הגוף, מעייף ופוגע בכושר הריכוז.
 
בעיית הרעש תלך ותחריף עם הזמן והפער הקיים היום בין ציפיות הציבור באשר למניעת רעש ומקומה של מניעת רעש בסדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות, ילך ויעמיק. הסיבות לכך נעוצות באופי הרעש:​

  • לרעש יש מספר רב מאוד של מקורות מפוזרים וחלקם עם השפעה מקומית בלבד. לכן​ הטיפול ברעש נתפס לרוב כבלתי אפשרי.
  • לרעש יש גם פן סובייקטיבי והידיעה על הנזק האובייקטיבי שהוא גורם מגבירה את תחושת הסובייקטיביות של המטרד.
  • הרעש הוא לרוב תופעה מקומית ולא גלובלית. לכן מניעת רעש היא לא נושא לאמנות והסכמים בין לאומיים והדבר מרחיק את הנושא מעיני מקבלי ההחלטות.
  • על אף שהרעש הוא גורם ראשי לעצבנות, לאלימות ולתאונות, הוא לא נתפס כגורם משמעותי לאסונות. כידוע, הקידום של נושאים סביבתיים בא לרוב כתוצאה מאסונות.
  • הנזק שבחשיפה לרעש הוא נזק מצטבר, אך התוצאות אינן מיידיות – ולכן הרעש לא נתפס כגורם סיכון גבוה. קיימת הצטברות של הנזק שכל אירוע של רעש גורם, אך הדעה הרווחת היא שעם חלוף הרעש גם השפעותיו חולפות.

עיקר החקיקה והתקינה

מקורות הרעש

הרעש כאמור הוא קול בלתי רצוי. אחת הבעיות הקשות, שהאזרח עלול להיתקל בהן באזור מגוריו, היא רעש הנגרם ממקורות שונים הסמוכים לביתו.
בישראל , המושפעת מהאקלים הים-תיכוני, החלונות פתוחים במשך רוב חודשי השנה ובשעות רבות של היממה, לכן הרעש עלול להיות מטרד קשה וממושך.

 
להלן מקורות הרעש השונים המטופלים ע"י עיריית חולון:​
קישור לדו"ח